Zbliża się sesja…

Okres międzysemestralny to dla studentów nie lada wyzwanie. Zaliczenia, kolokwia i egzaminy są często źródłem silnego stresu dla młodych ludzi. Osłabienie i przemęczenie organizmu, utrudniona zdolność koncentracji oraz wzmożona pobudliwość nerwowa nie ułatwiają przetrwania tego trudnego okresu. W celu podniesienia ogólnej wydolności psychicznej i fizycznej można sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, które mogą ponadto pomóc znieść intensywny wysiłek umysłowy i przetrwać okres nadmiernego przeciążenia obowiązkami.

Najczęstszymi składnikami takich specyfików są wyciągi pochodzenia naturalnego pozyskiwane z roślin nazwanych adaptogenami. Zawierają one  substancje wzmacniające odporność organizmu wobec różnego typu stresorów, czyli niekorzystnych warunków środowiskowych, wspomagają kondycję ogólną oraz poprawiają procesy koncentracji i zapamiętywania. Należą do nich: żeń-szeń (Panax ginseng), cierniopląt guarana (Paullinia cupana), różeniec górski (Rhodiola rosea) oraz miłorząb japoński (Ginko biloba). Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się także yerba mate – aromatyczny napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego.

ŻEŃ-SZEŃ

Korzeń żeń-szenia (Panax ginseng) to niewątpliwie najpopularniejszy surowiec o działaniu adaptogennym. Nie bez powodu nazywany jest złotym środkiem, tzw. panaceum. Ma bowiem dobroczynne wielokierunkowe działanie na organizm człowieka. Wśród jego unikalnych właściwości watro nadmienić: pobudzanie przemiany materii lipidowej i węglowodanowej – działanie hipoglikemiczne, ochronny wpływ na wątrobę, usprawnianie pracy mięśnia sercowego, hamowanie agregacji płytek krwi oraz działanie immunostymulujące, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Związkami czynnymi żeń-szenia są głównie saponozydy (ginsenozydy). Wyciągi zwiększają ogólną wydolność fizyczną i psychiczną organizmu poprzez jednoczesne nasilenie procesów pobudzenia i aktywnego hamowania w korze mózgowej. Są stosowane jako tonica w stanach wyczerpania, także w okresach rekonwalescencji i w geriatrii.

Niestety surowiec  nie jest pozbawiony działań niepożądanych. Może podwyższać ciśnienie, w związku z czym jest przeciwwskazany u osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Maksymalny okres stosowania wyciągów z żeń-szenia wynosi trzy miesiące, z możliwością powtórzenia kuracji po przerwie. Surowiec może powodować u osób wrażliwych specyficzny rodzaj uzależnienia tzw. zespół żeń-szeniowy, rozwijający się przy codziennym zażywaniu dużych ilości wyciągu przez minimum trzy tygodnie, którego charakterystycznymi objawami są podwyższone ciśnienie tętnicze oraz wzmożona pobudliwość nerwowa.

Wyciągi z żeń-szenia zawierają między innymi następujące preparaty: Ginsana G 115, Panaxan, Ginsenol, Geronpol, Doppelherz Ginseng, Vitalkapsein oraz suplementy diety Bodymax, Panaxeum, Ginsamix.

GUARANA

Mniej popularne są nasiona rośliny o nazwie cierniopląt guarana (Paullinia cupana), a jego energetyzujące działanie wynika z dużej zawartości kofeiny (4-6%). Wszyscy smakosze kawy znają jej energetyzujące właściwości – kofeina pobudza bowiem ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje wzrost koncentracji, przyspieszenie procesów myślowych oraz zniesienie uczucia zmęczenia i senności. Guarana może być stosowana w stanach ogólnego zmęczenia, zarówno psychicznego jak i fizycznego, w trudnościach w zapamiętywaniu i kojarzeniu. Dostępne na rynku preparaty to między innymi: Guarana, Guarana 800, Actimax, Confit – Guarana.

YERBA MATE

Podobne do guarany działanie wykazuje napar uzyskany z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis). Surowiec ten zawiera do 2 % kofeiny. Napar z 2g surowca zawiera około 25 mg kofeiny. Ziele yerba mate można kupić w aptekach, sklepach zielarskich i punktach ze zdrową żywnością. Dostępne jest suszone sypkie ziele lub pakowane w saszetki ekspresowe typu fix np. Matefit. Koneserzy tego wzmacniającego trunku mogą zaopatrzyć się w specjalny zestaw do parzenia i picia mate, składający się z bombilli oraz różnego rodzaju naczyń np. tykwy.

Z myślą o studentach i wszystkich osobach, którym intensywny wysiłek umysłowy często towarzyszy w życiu opracowano preparaty złożone wspomagające koncentrację i zapamiętywanie. Na aptecznych półkach znajdziemy między innymi tabletki musujące Plusssz dostępne w czterech wariantach: Żeń-szeń, Active, Active Forte i Active Forte Lecytyna. Popularny wśród studentów jest preparat o nazwie Sesja dostępny w postaci klasycznych tabletek, jak i tabletek musujących.

Stosowanie takich preparatów może wpłynąć na poprawę kondycji ogólnej i wzrost koncentracji, a także na spadek poziomu zmęczenia psychicznego. Niestety nie gwarantuje to samych piątek w indeksie i nie wyłącza systemu eliminacji studentów. Warto zatem zaplanować naukę na dłuższy czas i dbać o systematyczne powtarzanie. Na koniec dobra wiadomość: każda sesja kiedyś się kończy! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam