Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

Uroda i dermatologia

wróć do listy artykułów

Walkę z wypadaniem włosów zacznij od dziś!

Każdy człowiek chciałby mieć zdrowe, gęste i piękne włosy. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niestety nie zawsze tak jest. Człowiek traci około 50-100 włosów na dobę i nie powinno to budzić niepokoju. Kiedy jednak tracimy ich więcej, dochodzi najprawdopodobniej do zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrastaniem i mówimy wtedy o łysieniu. Istnieje możliwość zatrzymania tego procesu do pewnego stopnia, o ile leczenie nie zostanie podjęte zbyt późno. Dlatego walkę z nadmiernym wypadaniem włosów trzeba zacząć możliwie jak najszybciej.

Ilość włosów u człowieka na głowie zostaje określona w życiu płodowym i nie ulega zwiększeniu w życiu osobniczym. Nowe mieszki włosowe nie powstają po urodzeniu, dlatego też należy skutecznie zapobiegać wszelkim procesom chorobowym prowadzącym do ich zaniku.

Zmiany w mieszku włosowym są zależne od głównego metabolitu testosteronu-dihydrotestosteronu (DHT), który powstaje na skutek tkankowej przemiany testosteronu. DHT sprawia, że zamiast mocnych i długich włosów zaczynają rosnąć coraz krótsze i cieńsze, poprzez wpływ na mieszki włosowe.

Łysienie androgenowe tzw. typu męskiego jest najczęściej spotykanym typem łysienia. U mężczyzn polega na utracie włosów na czubku głowy i w części skroniowo-czołowej, w wyniku czego powstają tzw. zakola, a włosy na części potylicznej nie wypadają. U kobiet zaś łysienie to ma charakter rozlany i zazwyczaj polega na przerzedzeniu włosów na całej głowie, nie doprowadzając do całkowitej łysiny.

Łysienie androgenowe dotyczy bardzo wielu mężczyzn i mniejszej liczby kobiet. Można mu przeciwdziałać, stosując środki wcierane w skórę głowy. Najpopularniejszy lek tego typu to minoksydyl, który występuje w dwóch stężeniach 2% i 5% w preparatach Loxon, Piloxidil i Regalok. Roztwory leku 2% są dostępne bez recepty lekarskiej, natomiast 5% wydawane są tylko z przepisu lekarza.

Mechanizm działania minoksydylu polega na poprawie ukrwienia skóry głowy, co stymuluje odżywianie i regeneracje cebulek oraz przyspiesza wzrost włosa. Ponadto zwiększa ekspresję genów odpowiedzialnych za proliferację i różnicowanie komórek mieszka włosowego. Dzięki zwiększeniu wbudowywania cysteiny i glicyny do komórek mieszka, włos staje się mocniejszy i grubszy oraz przedłuża się okres jego wzrostu. Skuteczność minoksydylu jest tym większa, im mniej zaawansowany jest proces wypadania włosów.

Roztwór minoksydylu zaleca się delikatnie wmasowywać w skórę głowy 2 razy dziennie, minimum przez okres 1 roku. Najkorzystniejsze wyniki leczenia są widoczne w ciągu kilku pierwszych miesięcy stosowania leku. Po tym okresie nie obserwuje się już tak spektakularnych efektów. Niestety tak długo, jak pacjent chce utrzymać wyniki leczenia, powinien regularnie stosować preparat, gdyż po odstawieniu leku, zazwyczaj po kilku miesiącach możliwy jest powrót do stanu wyjściowego.

Kolejną substancją wykazującą korzystne efekty w zwalczaniu wpadania włosów jest amineksyl. Jest lekiem podobnym w budowie do minoksydylu, lecz o innym mechanizmie działania. Hamuje proces tworzenia kolagenu wokół mieszków, czyli włóknienie, które ma niekorzystny wpływ na wzrost włosów. Jego stosowanie powoduje zwiększenie ilości włosów w fazie wzrostu i głębsze osadzenie cebulek w skórze głowy. Stosowanie tego preparatu zalecane jest przez 2–3 miesięcy 2 razy w roku. Niestety kuracja amineksylem jest stosunkowo droga. Łysienie może mieć także inne przyczyny, do których należy stres, nasilający wydzielanie hormonów takich jak prolaktyna, której nadmiar powoduje wypadanie włosów czy też przyjmowanie niektórych leków np. na nadciśnienie, obniżających poziom cholesterolu, doustnych antybiotyków przeciwtrądzikowych. Często powodem jest także nieprawidłowa dieta. W tym przypadku mogą pomóc dużo tańsze preparaty w postaci ampułek do wcierania w skórę głowy, wzmacniające cebulki włosowe i zapobiegające nadmiernemu wypadaniu włosów np. Seboradin, Radical. Do leczenia zewnętrznego powinno się stosować doustne preparaty witaminowo-mineralne. Do składników najczęściej zalecanych należy witamina B6, biotyna, cynk, często w połączeniu z aminokwasami takimi jak cysteina, lizyna, metionina. Na rynku jest bardzo dużo gotowych suplementów diety.

W każdym przypadku, w którym zauważamy zwiększoną ilość wypadających włosów, nie powinniśmy czekać, tylko od razu zastosować leczenie. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana diety i stylu życia, wspomagana przez środki witaminowo-mineralne. Poważniejsze zaś wymagają konsultacji z lekarzem dermatologiem, który może zlecić szczegółowe badania, pomocne w określeniu typu łysienia.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. M. Kasprzak

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

125
Dziękujemy!
An error occurred!Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Seweryn

#11

Ja też mam ten problem :/ Codziennie wypada mi mnóstwo włosów. Zaczynam mieć prześwity. To jest po prostu jakaś masakra.

Anonim

#24

moja mama stosuje seboradin w ampułkach, wypadanie włosow nieco ustapiło.

pokaż więcej komentarzy

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

wybielanie_zebow_mini

Białe, lśniące i zdrowe zęby to marzenie prawie każdego z nas. Nie każdy jednak wie, co zrobić, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Pomocne w uzyskaniu białych zębów są przede wszystkim wybielające pasty do zębów, żele wybielające czy płyny do płukania jamy ustnej. Czy każdy pr

Usta_mini

Usta idealne

Scarlett Johansson, Angelina Jolie, Jessica Alba, Liv Tyler, Monica Belucci – to te gwiazdy często uznajemy za posiadaczki najładniejszych ust. Pełne wargi o idealnym kształcie są marzeniem wielu z nas. Na szczęście nawet jeśli natura nas nimi nie obdarzyłam, możemy poprawić ich wygląd

łuszczyca

Łuszczyca jest uwarunkowaną genetycznie, niezakaźną, przewlekłą chorobą, charakteryzującą się nawrotowym przebiegiem z okresami ustępowania i zaostrzania objawów takich jak rumień i wykwity wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. W obrębie tej jednostki chorobowej rozróżnia się ki

AZS

AZS bez tajemnic

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to jednostka chorobowa, w której kluczową rolę odgrywa upośledzona funkcja barierowa skóry oraz nadmierna reakcja układu immunologicznego. Pod wpływem pierwszej ekspozycji na alergeny dochodzi w organizmie do wytworzenia przeciwciał klasy IgE, które łąc