W Dniu Kobiet pomyśl o sobie i swoim zdrowiu

Dom, rodzina i kariera są często tak absorbujące, że zapominamy o swoim zdrowiu, które jest w życiu największą wartością. Zbliżający się Dzień Kobiet powinien być przypomnieniem o profilaktyce najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych chorób kobiecych o podłożu nowotworowym: raka piersi i raka szyjki macicy. Daj sobie samej prawdziwy i najlepszy prezent – zapisz się na wizytę do lekarza ginekologa w celu wykonania podstawowych badań diagnozujących choroby kobiece.

Trzy słowa: cytologia, mammografia, usg!

Nowotwory piersi i narządów rodnych mogą przez wiele lat rozwijać się niemalże bezobjawowo, co sprawia, że kobiety zgłaszają się do lekarza najczęściej w zaawansowanym stadium choroby. Wówczas rokowania nie są najlepsze, dlatego też profilaktyka i badania okresowe są bardzo ważne. Niestety, jedynie 20% Polek chodzi regularnie do ginekologa w celu wykonania badań diagnostycznych. Na całym świecie obserwuje się stały wzrost zachorowań, zwłaszcza w krajach wysoko uprzemysłowionych.

Codziennie w Polsce na raka piersi umiera 13 kobiet.

Dla wczesnego rozpoznania raka piersi bardzo ważne znaczenie ma regularne samobadanie oraz wykonywanie badań w gabinecie lekarza ginekologa. Stała samokontrola jest gwarancją wychwycenia zmian chorobowych w początkowym stadium. W przypadku samodzielnego wykrycia guzka trzeba bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

Mammografia jest radiologiczną metodą badania gruczołu piersiowego, czyli rodzajem prześwietlenia. Jak w każdej innej metodzie rentgenowskiej, do uzyskania obrazu diagnostycznego wykorzystuje się różnice w pochłanianiu promieni X przez różne tkanki organizmu. Piersi w trakcie badania są ściskane pomiędzy dwiema płytkami, bo wtedy promienie rentgenowskie łatwiej przez nią przenikają i obraz jest wyraźniejszy. Niestety badanie jest nieprzyjemne Zdjęcie piersi wykonywane jest w dwóch pozycjach: poziomej (płyty ściskają ją od góry i dołu) i skośno-bocznej (płyty ściskają ją z boków). Mammografia może wykryć skupisko komórek nowotworowych mniejsze niż 5 mm. Pozwala także zlokalizować zmiany, które nie są jeszcze guzkiem, a jedynie zmianą struktury tkanek (tzw. struktury promieniste) lub jedynie charakterystyczny kształt, wielkość i ułożenie mikrozwapnień w tkance piersi.

U młodych kobiet, ze względu na budowę tkanki typu gruczołowego, zalecane jest badanie ultrasonograficzne, które podobnie jak mammografia wykrywa nawet kilkumilimetrowe zmiany. Ponadto umożliwia ich oglądanie pod rożnymi kątami i odróżnienie litych guzków od zmian wypełnionych płynem, czyli torbieli.

Codziennie na raka szyjki macicy w Polsce umiera 5 kobiet.

Rak szyjki macicy jest powodowany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus – HPV) o profilu onkogennym, np. HPV 16, 18. Niektóre podtypy mogą wywołać także nowotwory pochwy, sromu i odbytu. Profilaktyka wtórna, czyli badania wykrywające raka szyjki macicy, polegają na pobraniu wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy wykonać badanie kolposkopowe, które polega na pobraniu wycinków nabłonka do badania histopatologicznego. Profilaktyka pierwotna to szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa brodawczaka ludzkiego. Szczepionki te mogą istotnie zmniejszyć występowanie także tzw. brodawek płciowych, czyli kłykcin kończystych, wywołanych także przez HPV w obrębie narządów płciowych.

Każde działanie zmierzające do skutecznego zapobiegania nowotworom jest warte podjęcia.

Należy pamiętać, że wynik większości badań nie jest w 100% jednoznaczny i pewny. Możliwe są tzw. wyniki fałszywe ujemne, kiedy zmiany nowotworowe nie są wykrywane przez badanie. Dlatego nawet wtedy, kiedy wynik nie wykazuje zmian nowotworowych kobieta powinna w dalszym ciągu zachować czujność, obserwować swój organizm i reagować natychmiast, gdy coś ją zaniepokoi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam