Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

Lek Naturalny

wróć do listy artykułów

Tajemnicza moc aloesu

Aloes zwyczajny (Aloe Vera) znany jest jako roślina często występująca w ogrodach botanicznych oraz jako roślina ozdabiająca domowe parapety. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie zdrowotne właściwości ma ta roślina. Aloes zawiera ponad 140 składników aktywnych biologicznie. Ekstrakt z aloesu często dodawany jest do różnych kosmetyków. Dlaczego tak się dzieje? Jak aloes działa na naszą skórę? Czy sok z aloesu ma właściwości lecznicze?

Działanie aloesu na skórę

Od dawna sok z aloesu znany jest z jego właściwości regenerujących uszkodzoną skórę. Wyciągi z aloesu wykorzystywane są w leczeniu takich schorzeń, jak owrzodzenia, ciężko gojące się rany, oparzenia, odmrożenia, rany zewnętrzne i wewnętrzne. Pobudza mechanizmy naprawcze skóry. Wykazuje on bowiem działanie przeciwzapalne, dzięki obecności enzymu bradykinazy i steroli m.in. kampresterolu. Ma także silne działanie nawilżające skórę. Ze względu na działanie przeciwbakteryjne stosowany jest również w leczeniu trądziku pospolitego. Oprócz tego wysuszony sok z aloesu wykazuje działanie przeciwbólowe, ze względu na zawartość naturalnego kwasu salicylowego oraz mleczanu magnezu. Niekiedy maści z aloesem stosowane są wspomagająco w terapii leczenia żylaków, odleżyn czy łuszczycy.

Bardzo często miąższ liści aloesu wchodzi w skład kosmetyków, głównie kremów to twarzy, balsamów do ciała, kremów do rąk czy żeli na skórę. Najbardziej popularne to: Alter Medica Aloe Vera żel, Ziaja krem BIO aloesowy, Oilan regenerujący krem dermatologiczny, Sylveco krem regenerujący do nóg, AloePanten krem, Farmona Dermacos Anti Acne Krem.

Doustne stosowane soku z aloesu

Aloes można stosować także wewnętrznie. Zażywa się dokładnie sok z liści aloesu, niekiedy również z miąższem. Okazuje się, iż sok z aloesu ma zbawiennie właściwości dla organizmu człowieka. Przede wszystkim aloes doskonale usuwa toksyny z organizmu. Z tego powodu często zalecany jest przy odchudzaniu, jako wspomaganie terapii. Ze względu na zawartość fenoli, kwasu cynamonowego i związków siarkowych, wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Wykorzystane jest to przy leczeniu bakteryjnych infekcji przewodu pokarmowego. Zaleca się także picie soku z aloesu przy problemach z nadżerkami na ścianie żołądka czy wrzodami, gdyż zmniejsza on wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne, zalecany jest dla osób chorujących na nadciśnienie i miażdżycę.

W aptekach dostępne są czyste naturalne soki z aloesu. Są to sok z miąższem aloesu firmy Oleofarm, oraz soki z aloesu firmy A-Z Medica A-Z Aloe Vera. W tej drugiej firmy dostępne są soki z upraw ekologicznych – Aloes Bio Live, co potwierdzone jest odpowiednim certyfikatem. Sok z aloesu zażywa się ok. 40ml dziennie, może być jednorazowo lub w 2-3 dawkach podzielonych. Co najważniejsze rozcieńcza się go z wodą, sokiem lub innym płynem w stosunku 1:1. Należy pamiętać, iż sok z aloesu powinno pić się na czczo, ok. 1 godzinę przed posiłkiem. Firma A-Z Medica oferuję również suchy wyciąg z aloesu w postaci kapsułek – A-Z Aloes. Stosuje się 2 kapsułki dziennie, po posiłku.

Aloes ma bardzo dużo właściwości odżywczych dla organizmu. Zawiera szereg witamin m.in. witaminy z grupy B, C i A, cholinę i inne, związki mineralne, m.in. wapnia, fosforu, magnezu, cynku, manganu, chromu, miedzi i żelaza, aminokwasy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Wpływa również na układ moczowy, bowiem rozpuszcza w pewnym stopniu kamienie nerkowe i zapobiega powstawaniu nowych. Wykazuje także działanie przeczyszczające, ze względu na zawartość antraglikozydów, przez co niekiedy można go spotkać w ziołowych tabletkach przeczyszczających lub wspomagających trawienie, np., Boldaloin, Boldovera, Tabletki przeczyszczające.

Kuracja aloesowa może być stosowana przez kilka miesięcy. Nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Najlepiej stosować go wiosną, kiedy to organizm potrzebuje oczyszczenia i odnowy.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. Marta Bednarska

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

2435
Dziękujemy!
An error occurred!Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

różeniec_mini

Życie we współczesnej cywilizacji nieodłącznie wiąże się z uczuciem emocjonalengo stresu. Świat stawia przed nami coraz więcej wymagań, którym nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać. Żaden produkt leczniczy nie zastąpi nam relaksu, odpoczynku oraz nie sprawi, że nabierzemy dystansu d

stres_mini

Pod ciężarem stresu

Stres od wieków towarzyszy ludziom w ich codziennym życiu. Jeśli trwa krótko, wówczas mobilizuje siły organizmu do stawienia czoła problemom, natomiast długotrwały jest przyczyną wielu różnorodnych schorzeń psychicznych i somatycznych. Przyczyny stresu, który utrzymuje się przez dłu

sesja_mini

Zbliża się sesja...

Okres międzysemestralny to dla studentów nie lada wyzwanie. Zaliczenia, kolokwia i egzaminy są często źródłem silnego stresu dla młodych ludzi. Osłabienie i przemęczenie organizmu, utrudniona zdolność koncentracji oraz wzmożona pobudliwość nerwowa nie ułatwiają przetrwania tego trud

pycnogenlo_mini

Pycnogenol - co to takiego?

Wolne rodniki to atomy, cząsteczki lub jony posiadające niesparowany elektron walencyjny, którego obecność znacząco zwiększa ich reaktywność. Od wielu lat uważane za czynniki sprzyjające uszkodzeniu komórek – powodują bardzo niebezpieczne zmiany tkanek m.in. niedokrwienne, zwyrodnieni