Suplementy diety dla kobiet w ciąży

Jeść za dwoje czy dla dwojga – na to pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – dla dwojga! Styl życia i sposób odżywania kobiet spodziewających się potomstwa ma ogromny wpływ na stan zdrowia i prawidłowy rozwój płodu. Coraz częściej podkreśla się silny związek między żywieniem kobiet ciężarnych a odpornością dziecka. Każda przyszła matka powinna zatem zadbać o urozmaiconą, dobrze zbilansowana dietę, a w przypadku ryzyka wystąpienia niedoborów zastosować jej suplementację, która odpowiednio dobrana, uzupełnia brakujące składniki, nie powodując ich nadmiaru.

W każdym okresie życia odżywianie powinno być dostosowane do stanu fizjologicznego oraz potrzeb organizmu. Jako czynniki warunkujące normy żywieniowe wymienia się także wiek, rodzaj wykonywanej pracy, tryb życia oraz klimat. Niedobory pokarmowe są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, albowiem w okresie tym zachodzą duże zmiany w organizmie, do których niezbędne są składniki odżywcze, a zapotrzebowanie na nie jest znacznie wzrasta.

Nieprawidłowe żywienie może być wynikiem niedoborów ilościowych, jeśli kobieta spożywa zbyt małe ilości pokarmów w stosunku do potrzeb organizmu, nie pokrywających należytego zapotrzebowania energetycznego. Rozróżnia się także niedobory jakościowe, które mogą występować nawet przy pełnym pokryciu kalorycznym. Dotyczy to głównie żywienia jednostronnego, prowadzonego w sposób nieurozmaicony, którego ciężarne kobiety powinny za wszelką cenę unikać. Codzienne posiłki powinny być tak zestawione, aby uwzględniały w szerokim zakresie zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe.

Gdy podaż składników odżywczych z pożywieniem jest niewystarczająca, to wówczas lekarz prowadzący ciążę może zalecić suplementację diety odpowiednimi preparatami przeznaczonymi specjalnie dla kobiet ciężarnych. Suplementację diety niektórymi substancjami zaleca się już na etapie planowania ciąży. Dotyczy to na przykład witaminy z grupy B – kwasu foliowego (pteroiloglutaminowego), który coraz częściej występuje w preparatach w postaci aktywnej – metafoliny. Jest on lepiej przyswajany przez organizm niż kwas foliowy. Regularna suplementacja diety tą witaminą zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej, to jest bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa, dlatego też substancja ta występuje we wszystkich suplementach diety przeznaczonych dla kobiet w ciąży.

Suplementy diety zawierają także bardzo często składniki mineralne. Wśród makroelementów najważniejsze są wapń i żelazo. Zapotrzebowanie na te składniki znacznie wzrasta w drugiej połowie ciąży i dochodzi do 2 gramów na dobę. Wyższa podaż wapnia spowodowana jest kształtowaniem się układu kostnego płodu w tym okresie. Jeśli w diecie kobiety ciężarnej nie ma wystarczającej ilości wapnia, płód czerpie go z układu kostnego matki, co może być przyczyną próchnicy zębów i odwapnienia kości. Największe zapotrzebowanie na żelazo jest w ostatnich miesiącach ciąży, co wiąże się z magazynowaniem przez płód dla potrzeb dziecka po urodzeniu. Jeśli w diecie kobiety ciężarnej występuje niedobór żelaza, to może wystąpić niedokrwistość niedobarwliwa. Z drugiej strony żelazo, spożywane w nadmiarze, może powodować nadciśnienie i szkodzić dziecku.

 Coraz częstym składnikiem suplementów diety jest DHA- kwas dokozaheksaenowy, który jest wielonienasyconym kwasem tłuszczowym omega-3. Ma on szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu, a także wzroku dziecka. Suplementacja diet kobiet ciężarnych DHA jest zalecana od 13 tygodnia ciąży i wynika ze zbyt małej podaży tego składnika w żywności, albowiem jego dobre źródło stanowią głównie tłuste ryby morskie.

Na rynku występuje bardzo dużo różnorodnych preparatów, które mogą uzupełnić niedobory pokarmowe. Suplementy, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o kobietach ciężarnych to między innymi: Feminatal, Oligobs, ELEVIT Pronatal, Falvit mama, Centrum Materna, CALIBRUM mami. Prenatal, Vibovit mama. Przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Nadmiar niektórych substancji może bowiem wywoływać efekt toksyczny np. nadmiar witaminy A w organizmie może to wywołać przedwczesną akcję porodową, a także być przyczyną powikłań podczas porodu.

2 myśli nt. „Suplementy diety dla kobiet w ciąży

  1. ja stosuje suplement diety ladee Vit, jestem bardzo zadowolona z tego leku, a po za tym zgadzam się z tym artykułem, zdecydowanie jestem zwolenniczką suplementacji w czasie ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam