Siniakom powiedz nie!

Na ciele niektórych osób nawet niewielkie urazy powodują trwałe ślady w postaci siniaków. Są one nie tylko mało estetyczne, ale bywają bolesne i mogą być sygnałem, że w organizmie toczy się proces chorobowy, wymagający diagnostyki i porady lekarza.

Siniaki to purpurowo-czerwone wybroczyny na skórze, które znikają całkowicie zwykle po 10-14 dniach. W tym okresie, w miarę rozkładania się hemoglobiny, zmieniają barwę – początkowo na karmazynową, później na zielonkawą lub żółtą. Siniaki są zwykle wynikiem urazu mechanicznego, co wiąże się z pęknięciem drobnych naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry, powodując obrzęk oraz ból o różnym nasileniu. Jeśli pojawiają się bez powodu, powinny budzić nasz niepokój – ich obecność może bowiem wskazywać na rzadkie i niebezpieczne schorzenia. Skłonność do powstawania siniaków może także świadczyć o małopłytkowości (trombocytopenii), czyli niedoborze płytek krwi lub o zaburzeniach krzepnięcia. Dlatego też samoistnie pojawiających się siniaków nie wolno lekceważyć. W przypadku przewlekłej dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem i wykonać szereg badań szczegółowych.

Jeśli przyczyną powstawania siniaków są urazy, proces ich gojenia można znacznie przyspieszyć poprzez zastosowanie różnych preparatów farmaceutycznych. Stłuczone miejsce, najlepiej tuż po urazie, należy obłożyć zimnym kompresem lub przyłożyć woreczek z wodą i lodem. Chłodny kompres powoduje bowiem, że naczynia krwionośne obkurczają się, co zmniejsza krwawienie podskórne, dzięki czemu mniej krwi wysącza się do otaczających tkanek.

Zamiast tradycyjnych okładów można zastosować okłady ciepło-zimne wielokrotnego użytku np. ColdHot Nexcare lub plastry hydrożelowe z mentolem. Substancja ta drażni zakończenia włókien nerwowych przewodzących czucie zimna, wywołując na skórze wrażenie chłodu. Ponadto poraża zakończenia czuciowe przewodzące ból, czego efektem jest działanie słabo znieczulające. Hydrożelowa formuła sprawia, że plaster bardzo dobrze przylega do skóry, wykazując wydłużone działanie aż do 8 godzin. Na rynku dostępne są m.in. Altacet Ice plaster Mroźny oraz Prel Blue. Należy pamiętać, że stosowanie zimnych kompresów na siniaki zaleca się tylko przez pierwszą dobę od ich powstania. Później wskazane są ciepłe okłady, które przyśpieszają krążenie krwi w stłuczonym miejscu,a tym samym usuwanie uszkodzonych komórek.

W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są preparaty zawierające wyciąg z kwiatów arniki (Arnica montana L.), które przyśpieszają gojenie się i znikanie siniaków, krwiaków i wylewów podskórnych. Wyciągi z arniki działają bowiem przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przyspieszają ziarninowanie oraz pobudzają ukrwienie tkanek. Preparaty dostępne na rynku występują w postaci płynów, maści lub żelu. Przykładem mogą być maść Arcalen i płyn Arnical, wzbogacone wyciągiem z kwiatów nagietka (Calendula officinalis L.) i płyn Arnisol, który zawiera dodatkowo wyciąg z dębianki o działaniu ściągającym oraz intrakt z owocu kasztanowca. Płyny stosuje się zewnętrznie w formie kompresów lub okładów po uprzednim rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:3 do 1:5. Wśród leków pochodzenia naturalnego znajdują się także preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca w postaci żelu np. Aescin, Reparil, Esceven, Venescin, Sapoven T. Godny polecenia są także żele, zawierające trokserutynę, która zmniejsza kruchość i przepuszczalność naczyń krwionośnych np. Siniak firmy Oceanic, Rutoven, Troxerutin 2%. 

Przy skłonności do powstawania siniaków warto regularnie stosować preparaty, zawierające substancje wzmacniające naczynia krwionośne. Należy do nich rutozyd, który ma działanie uszczelniające ściany naczyń, ponieważ hamuje aktywność hialuronidazy i elastazy, czyli enzymów, które odpowiedzialne są za rozszczelnienie naczyń. Jest on obecny w preparatach popularnie stosowanych w stanach obniżonej odporności organizmu, takich jak m.in. Rutinoscorbin, Cerutin, Rutinacea, Novorutin czy Acorutical. Inną substancją o podobnym mechanizmie działania jest pochodna rutozydu, czyli trokserutyna, występująca w preparatach w postaci tabletek m.in.: Venoruton, Venolan, Ventrex, Troxeratio. Kolejnymi związkami, które mają działanie ochronne na ścianę naczyń jest diosmina i hesperydyna. Zwiększają one elastyczność oraz szczelność śródbłonka. Substancje te przyczyniają się do poprawy stanu naczyń krwionośnych i zmniejszenia obrzęków. Preparaty dostępne na rynku to m.in. Diosminal, Diosminex, Phlebodia, Otrex 600, Diohespan max i Dih.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam