Rzuć palenie z NTZ!

Myślisz o rzuceniu palenia? Niezależnie od przyczyn, finansowych czy zdrowotnych, decyzja o zerwaniu z nałogiem jest godna pogratulowania. Wytrwanie z walce z nałogiem jest niekiedy trudne, wymaga ogromnej pracy i silnej woli.

O tym, że palenie papierosów jest silnym i bardzo szkodliwym dla zdrowia nałogiem nikogo nie trzeba przekonywać. Mechanizm uzależniający jest bardzo skomplikowany. W uproszczeniu, nikotyna wywiera działanie uzależniające w znacznej mierze poprzez wpływ na układ dopaminergiczny, działając na swoiste receptory komórkowe (neuronalne receptory nikotynowe). Rytuał palenia złożony jest ponadto z różnych elementów składowych, takich jak doznania sensoryczne – smakowe, węchowe oraz czynników społecznych i środowiskowych, związanych z osobami, miejscami lub czynnościami, które przypominają o spadku poziomu nikotyny w organizmie.

Naukowcy na całym świecie nieustannie pracują nad odkryciem substancji, ułatwiających proces zerwania z nałogiem. Jednym z proponowanych sposobów jest nikotynowa terapia zastępcza (NTZ). Polega ona na podawaniu syntetycznie wytwarzanej nikotyny w określonych, dających się łatwo kontrolować dawkach. Jej celem jest przede wszystkim łagodzenie objawów abstynencyjnych tzw. głodu nikotynowego. Uzależnienie od nikotyny przy jej braku w organizmie, powoduje bowiem wystąpienie szeregu nieprzyjemnych dolegliwości takich jak: drażliwość, frustracja, chwiejność nastroju, lęk, trudności w koncentracji, niepokój, bezsenność.

foto: www.nicorette.pl

Terapia NTZ może być prowadzona za pomocą środków w postaci gumy do żucia, tabletek do ssania, plastrów, tabletek podjęzykowych oraz inhalatorów – tzw. e-papierosów. W aptekach dostępnych jest szereg preparatów, zawierających syntetyczną nikotynę m.in. Nicorette, Niquitin, Nicotine.

Czy nikotynowa terapia zastępcza jest bezpieczna? W jednym papierosie występuje ponad 4000 różnych substancji, spośród których wiele ma działanie rakotwórcze. Potencjalne ryzyko związane z NTZ stosowaną w walce z nałogiem, jest zdecydowanie mniejsze od ryzyka, na jakie naraża się palacz podczas regularnego palenia.

Przy odpowiednio dobranej dawce nikotyny, skutki uboczne NTZ występują rzadko i na ogół ograniczają się do dolegliwości żołądkowo – jelitowych lub do miejscowego podrażnienia skóry przy stosowaniu plastrów.

Praktyka pokazuje, że głównym czynnikiem determinującym powodzenie w rzucaniu palenia jest motywacja. Na zakończenie warto podkreślić, że w leczeniu uzależnień od nikotyny NTZ przynosi dość dobre efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam