Pod ciężarem stresu

Stres od wieków towarzyszy ludziom w ich codziennym życiu. Jeśli trwa krótko, wówczas mobilizuje siły organizmu do stawienia czoła problemom, natomiast długotrwały jest przyczyną wielu różnorodnych schorzeń psychicznych i somatycznych.

Przyczyny stresu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, dotyczą najczęściej nieprawidłowego stylu życia, związanego z pośpiechem, ciągłym pędem życia, zbyt dużymi ambicjami i nadmiarem obowiązków. W dzisiejszych czasach wyeliminowanie tych czynników jest bardzo często trudne. Najczęściej odczuwalne skutki stresu to niepokój, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, nadpobudliwość, nerwowe bóle brzucha oraz bezsenność. Dbając o odpowiednią ilość czasu poświęconego na wypoczynek, relaks i sen można znacznie ograniczyć stany napięć emocjonalnych, natomiast z pomocą roślinnych preparatów można je złagodzić bez wywołania lekozależności.

Najbardziej znaną rośliną o właściwościach uspokajających, łagodzących niepokój i ułatwiającą zasypianie jest Valeriana officinalis – czyli kozłek lekarski. Jest to gatunek zbiorowy, obejmujący kilka odmian. Cenne substancje, decydujące o stosowaniu w umiarkowanych stanach napięcia i pobudzenia nerwowego zawiera korzeń kozłka lekarskiego – Valerianae radix. Efekt uspokający surowca jest wynikiem sumarycznego działania wielu struktur chemicznych. Należą do nich waleopotriaty (irydoidy estrowe), monoterpeny – borneol i eugenol, izowalerianian i octan bornylu oraz seskwiterpeny, przede wszystkim waleranon i kwasy cyklopentano-seskwiterpenowe: walerenowy, acetoksywalerenowy i hydroksywalerenowy, których zawartość w surowcu leczniczym jest ściśle określona – 0,17% w przeliczeniu na kwas walerenowy w suchej masie.

Surowiec wykazuje właściwości uspokajające poprzez mechanizm tłumienia refleksów motorycznych i psychicznych w ośrodkowym układzie nerwowym. Ma także słabe działanie anksjolityczne, czyli przeciwlękowe, które związane jest z powinowactwem waleopotriatów do receptorów benzodiazepinowych. Składniki wyciągu z waleriany powodują także rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego i w niewielkim stopniu naczyń krwionośnych, dlatego też surowiec może być stosowany przy sporadycznych i krótkotrwałych klujących bólach w okolicy serca, nadmiernym biciu serca, uczuciu duszności i pobudzeniu nerwowym.

Przy regularnym stosowaniu wyciągu z korzenia waleriany po 4 tygodniach notuje się zazwyczaj ustąpienie stanów lękowych oraz bezsenności. Działania niepożądane występują rzadko i dotyczą głównie zaburzeń za strony przewodu pokarmowego. Możliwe są także migrenowe bóle głowy. Nie zaleca się stosowania wyciągów z waleriany u dzieci do 12 roku życia oraz u kobiet w okresie ciąży i karmienia. Preparaty mogą powodować upośledzenie sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu, dlatego nie jest zalecane przyjmowanie preparatu przed planowanym prowadzeniem pojazdu lub obsługą maszyn. Wyciągi mogą działać synergistycznie z anestetykami, wydłużając czas znieczulenia ogólnego. Nie zażywać razem z innymi lekami uspakajającymi,oraz z teofiliną, cyklosporyną, warfaryną, digoksyną doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i alkoholem.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów w różnorodnej postaci: tabletki np. Valerin, Kalms, Hova, Tabletki uspokajające Labofarm, Validol, Waleriana, Valdix, kapsułki np. Nervomix, Nerwobon, Valused, Sedivitax Bio , syropy np. Neospasmina, krople i płyny doustne np.Valused, Nervosol, Nervosol K, Nervobonisol, Nervinolum, Lumewal, Krople uspokajające, Krople walerianowe. Surowiec często łączy się z innymi lekami roślinnymi o zbliżonym działaniu, głównie z szyszkami chmielu, męczennicą, melisą i głogiem lub niekiedy arcydzięglem.

Niestety czasem nawet najbardziej prawidłowy styl życia nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze stresem. Ludzie znajdujący się w stanie stałego napięcia emocjonalnego powinni zastanowić się nad dokonaniem zmian w życiu lub poszukać profesjonalnej pomocy psychologicznej. Kluczem do pokonania stresu jest poznanie jego przyczyn i znalezienie najlepszych sposobów, które mogą zredukować jego poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam