Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

Ciąża i dziecko

wróć do listy artykułów

Pieluszkowe zapalenie skóry

Delikatna skóra noworodków i niemowląt wymaga szczególnej opieki, lecz nawet przy prawidłowej pielęgnacji łatwo ulega podrażnieniom i odparzeniom. Stan ten dotyczy najczęściej dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze, zwłaszcza atopowej lub skłonnej do alergii.

Skóra pośladków jest szczególnie narażona na wpływ niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, a pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszym schorzeniem dermatologicznym okresu niemowlęcego. W większości przypadków przebiega w formie łagodnej pod postacią zmian rumieniowych obejmujących zaczerwienienie i pękanie skóry w obrębie pośladków i wewnętrznych powierzchni ud. Skóra w okolicach pieluszki może być bolesna, pokryta plamkami i gorąca.

Cięższa postać schorzenia to tzw. odmiana nadżerkowa. Wówczas obserwuje się liczne krostki, które mogą przekształcać się w nadżerki. Stanowią one dobre podłoże do rozwoju bakterii, w wyniku czego często pokrywają się wydzieliną ropną. Należy podkreślić, że rozwinięcie zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Do pieluszkowego zapalenia skóry dochodzi, gdy mocz i kał drażnią skórę dziecka przez zbyt długi okres czasu. Objawy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy pierwszym a drugim oraz siódmym a dziewiątym miesiącem życia, co ma bezpośredni związek z rozszerzaniem diety. Dzieci karmione sztucznym pokarmem są szczególnie narażone na wystąpienie pieluszkowego zapalenia skóry, ponieważ pH ich stolca jest zasadowe. Przy zasadowym pH bakterie rozmnażają się szybciej i rozkładają mocznik do amoniaku, który ma silne działanie drażniące skórę. Z kolei niemowlęta karmione piersią oddają stolce o pH kwaśnym, które nie sprzyja rozwojowi bakterii.

Najlepszym sposobem na uniknięcie odparzeń skórnych jest odpowiednia profilaktyka. Podstawowym zadaniem jest utrzymanie higieny w okolicy pośladków niemowlęcia. Należy często przewijać dziecko, o ile to możliwe, zaraz po wypróżnieniu, aby wyeliminować możliwość długiego kontaktu mokrej pieluchy z delikatną skórą. Jeśli stolec jest luźny, najlepiej pupę malucha zanurzyć pod bieżącą wodą. Pewne znaczenie ma także dopływ świeżego powietrza do skóry w odpowiednio ciepłym pomieszczeniu, dlatego chwila przerwy podczas przewijania powinna stać się rutynowym zabiegiem.

Najbezpieczniej jest stosować kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, pozbawione parabenów, substancji zapachowych, alkoholu i barwników. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę dziecka, szczególnie wszystkie fałdki i załamania skóry w górnej części ud. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego preparatu w postaci emulsji lub olejku do kąpieli, gdyż zwykłe mydło o zasadowym pH może podrażnić skórę dziecka. Krem, który zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem powinien być aplikowany także po każdej zmianie pieluszki, ponieważ stanowi barierę ochronną przed drażniącym działaniem mocznika i innych szkodliwych substancji. Dobry preparat powinien nawilżać skórę, łagodzić podrażnienia, zmniejszać świąd i stymulować odtworzenie naturalnego płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem.

W aptekach znajdziemy specjalistyczne linie produktów, które są przeznaczone specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry pośladków dzieci i niemowląt. Należą do nich: Sudocrem, Pentacrem, Avene Pediatril, Alantandermoline z witaminą F, Oilatum Soft, Linomag, Bepanthen, Krem przeciw odparzeniom Nivea, krem ochronny Hipp.

Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry utrzymuje się dłużej niż dwa dni a dodatkowo towarzyszą mu pęcherze lub ropnie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pediatra obejrzy skórę dziecka, ustali przyczynę zmian skórnych i zadecyduje o ewentualnym leczeniu.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. M. Kasprzak

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

1365
Dziękujemy!
An error occurred!Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Witamina_D3_mini

Niejednokrotnie słyszy się o konieczności podawania witaminy D niemowlętom i małym dzieciom. Dlaczego tak się dzieje? Czy pokarm matki, a później produkty spożywcze podawane dzieciom, nie mają dostatecznej ilości tej witaminy? Do czego jest potrzebna w organizmie małego dziecka? W jaki s

bede_mama_mini

Czy będę mamą?

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w wyniku zapłodnienia wywołują wiele oznak, które można odczuć już kilkanaście dni później. Ciało przygotowuje się do wyzwania, jakim będzie kolejnych dziewięć miesięcy. Jakie dolegliwości powinny być sygnałem, że spodziewamy si

kolka_mini

Napadowe bóle brzucha u niemowląt poniżej czwartego miesiąca życia, określane popularnie jako kolka, to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakimi spotykają się młodzi rodzice. Pomimo iż dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie po pierwszym półroczu życia dziecka

kwas_foliowy_mini

Kwas foliowy a ciąża

Pragnieniem każdej przyszłej matki jest urodzenie zdrowego potomstwa. Nie wszystkim wadom rozwojowym płodu da się zapobiec, jednak kobiety planujące ciążę, poprzez swój styl życia i odpowiednio zbilansowaną dietę mają wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia niektórych z nich. W celu p