Pieluszkowe zapalenie skóry

Delikatna skóra noworodków i niemowląt wymaga szczególnej opieki, lecz nawet przy prawidłowej pielęgnacji łatwo ulega podrażnieniom i odparzeniom. Stan ten dotyczy najczęściej dzieci o wyjątkowo wrażliwej skórze, zwłaszcza atopowej lub skłonnej do alergii.

Skóra pośladków jest szczególnie narażona na wpływ niekorzystnego działania czynników zewnętrznych, a pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszym schorzeniem dermatologicznym okresu niemowlęcego. W większości przypadków przebiega w formie łagodnej pod postacią zmian rumieniowych obejmujących zaczerwienienie i pękanie skóry w obrębie pośladków i wewnętrznych powierzchni ud. Skóra w okolicach pieluszki może być bolesna, pokryta plamkami i gorąca.

Cięższa postać schorzenia to tzw. odmiana nadżerkowa. Wówczas obserwuje się liczne krostki, które mogą przekształcać się w nadżerki. Stanowią one dobre podłoże do rozwoju bakterii, w wyniku czego często pokrywają się wydzieliną ropną. Należy podkreślić, że rozwinięcie zakażenia bakteryjnego i drożdżakowego może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Do pieluszkowego zapalenia skóry dochodzi, gdy mocz i kał drażnią skórę dziecka przez zbyt długi okres czasu. Objawy pojawiają się zazwyczaj pomiędzy pierwszym a drugim oraz siódmym a dziewiątym miesiącem życia, co ma bezpośredni związek z rozszerzaniem diety. Dzieci karmione sztucznym pokarmem są szczególnie narażone na wystąpienie pieluszkowego zapalenia skóry, ponieważ pH ich stolca jest zasadowe. Przy zasadowym pH bakterie rozmnażają się szybciej i rozkładają mocznik do amoniaku, który ma silne działanie drażniące skórę. Z kolei niemowlęta karmione piersią oddają stolce o pH kwaśnym, które nie sprzyja rozwojowi bakterii.

Najlepszym sposobem na uniknięcie odparzeń skórnych jest odpowiednia profilaktyka. Podstawowym zadaniem jest utrzymanie higieny w okolicy pośladków niemowlęcia. Należy często przewijać dziecko, o ile to możliwe, zaraz po wypróżnieniu, aby wyeliminować możliwość długiego kontaktu mokrej pieluchy z delikatną skórą. Jeśli stolec jest luźny, najlepiej pupę malucha zanurzyć pod bieżącą wodą. Pewne znaczenie ma także dopływ świeżego powietrza do skóry w odpowiednio ciepłym pomieszczeniu, dlatego chwila przerwy podczas przewijania powinna stać się rutynowym zabiegiem.

Najbezpieczniej jest stosować kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, pozbawione parabenów, substancji zapachowych, alkoholu i barwników. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę dziecka, szczególnie wszystkie fałdki i załamania skóry w górnej części ud. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego preparatu w postaci emulsji lub olejku do kąpieli, gdyż zwykłe mydło o zasadowym pH może podrażnić skórę dziecka. Krem, który zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem powinien być aplikowany także po każdej zmianie pieluszki, ponieważ stanowi barierę ochronną przed drażniącym działaniem mocznika i innych szkodliwych substancji. Dobry preparat powinien nawilżać skórę, łagodzić podrażnienia, zmniejszać świąd i stymulować odtworzenie naturalnego płaszcza lipidowego, który chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem.

W aptekach znajdziemy specjalistyczne linie produktów, które są przeznaczone specjalnie do pielęgnacji wrażliwej skóry pośladków dzieci i niemowląt. Należą do nich: Sudocrem, Pentacrem, Avene Pediatril, Alantandermoline z witaminą F, Oilatum Soft, Linomag, Bepanthen, Krem przeciw odparzeniom Nivea, krem ochronny Hipp.

Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry utrzymuje się dłużej niż dwa dni a dodatkowo towarzyszą mu pęcherze lub ropnie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Pediatra obejrzy skórę dziecka, ustali przyczynę zmian skórnych i zadecyduje o ewentualnym leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam