Na ratunek wątrobie!

Alkohol, leki, suplementy diety, zła dieta, substancje toksyczne, stres to najczęstsze przyczyny uszkodzenia wątroby i zaburzenia trawienia w przewodzie pokarmowym. Najczęstsze choroby tego narządu to stłuszczenie wątroby, alkoholowe czy polekowe uszkodzenie wątroby. Wraz z wiekiem tendencja do bólów wątrobowych czy złej perystaltyki przewodu pokarmowego nasila się. Warto więc wiedzieć jak zapobiegać, aby żaden z tych problemów nas nie spotkał. Który preparat w aptece wybrać?

Po pierwsze – profilaktyka osłonowa wątroby!

Na półkach w aptece można znaleźć bardzo wiele preparatów polecanych na wspomaganie pracy wątroby. Czy aby na pewno wszystkie działają tak samo? Otóż nie. Coraz częściej różni producenci leków OTC oraz suplementów diety wzbogacają oryginalną recepturę o inne składniki pomagające zregenerować wątrobę. Należy pamiętać iż ich działanie opiera się na długotrwałym i systematycznym stosowaniu.

na ratunek wątrobieWartym uwagi jest preparat Hepatil, zawierający w składzie L-asparaginian L-ornityny i cholinę. Ornityna jest to aminokwas, który bierze udział w przemianie mocznika w wątrobie. Poprzez jej podaż do organizmu przyśpieszamy proces detoksykacji (odtruwania) organizmu, korzystnie wpływamy na przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów, a przede wszystkim wspomagamy proces regeneracji uszkodzonych komórek wątrobowych. Cholina zaś bierze udział w przemianach tłuszczów w wątrobie.

Jednym z bardzo polecanych preparatów przez lekarzy i często wybieranych przez pacjentów w aptekach jest Essentiale forte. Warto zwrócić uwagę, iż jest to lek OTC. Tak więc jego działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Zawiera on fosfolipidy z nasion soi, w których skład wchodzi 300mg choliny. Fosfolipidy są elementami budulcowymi błony komórkowej wątroby. Składniki Essentiale forte zastępują uszkodzone części wątroby, w ten sposób regenerując ją. Zalecany jest on dla osób nadużywających alkoholu, przy przedawkowaniu leków czy przy zakażeniu wirusem uszkadzającym wątrobę. Jedynym mankamentem produktu jest jego dawkowanie: 3 razy dziennie po 2 tabletki. Obecnie pojawił się nowy produkt tej samej firmy – Essentiale Max, ze zwiększoną ilością fosfolipidów – 600mg fosfatydylocholiny.

Na rynku farmaceutycznym istnieje bardzo dużo suplementów diety, opierających się na badaniach oryginalnego leku, jak np. Esseliv Forte, Esseliv Max, Doppelherz Aktiv Essentiavit Forte, Essetil complex, ApiHepat i inne. Powinny one działać w ten sam sposób. Pamiętajmy jednak, iż są to tylko suplementy diety!

Sposoby na zaburzenia trawienia

Każdy z nas choć raz w życiu borykał się z zaburzeniami trawienia w przewodzie pokarmowym. Nie zawsze wiemy jednak jak złagodzić ich skutki. W aptekach możemy znaleźć bardzo dużo różnych preparatów na te dolegliwości. Który najlepiej wybrać? Na samym początku musimy dokładnie określić co tak naprawdę nam dolega.

Większość preparatów na zaburzenia trawienia ma podobny skład. Główną substancją wykorzystywaną w schorzeniach przewodu pokarmowego jest wyciąg z liści karczocha. Warzywo to zawiera flawonoidy, które wykazują działanie hepatoprotekcyjne, przeciwwolnorodnikowe, przeciwdrobnoustrojowe oraz obniżające poziom cholesterolu. Możemy go znaleźć w takich preparatach, jak: Cynarex, Cynacholin, Doppelherz Aktiv Wyciąg z karczocha, Verdin complex, Ulgix trawienie, Proliver czy Raphacholin C. Preparatem zawierającym ekstrakt z karczocha jest również Hepatil complex. Jak sama jego nazwa wskazuje ma on działanie kompleksowe, tzn. oprócz karczocha wspomagającego trawienie, ma także w składzie lecytynę rzepakową bogatą w fosfolipidy, która działa ochronnie na wątrobę, a także witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz witaminę E, pozytywnie wpływające na układ nerwowy. Raphacholin C dodatkowo zaś posiada w składzie kwas dehydrocholowy o właściwościach łagodnie przeczyszczających, a także węgiel aktywny, wyciąg z czarnej rzodkwi i olejek miętowy, wspomagające trawienie. Warto zwrócić uwagę, iż jest to lek OTC.

Drugi główny składnik charakteryzujący preparaty za trawienie to boldyna. Jest to alkaloid izochinolinowy, mający działanie hepatoochronne na ścianki wątroby przed wewnętrznymi toksynami i niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Wykazuje również działanie przeciwskurczowe, wspomagające wydzielanie żółci oraz soków trawiennych, a także przyśpiesza metabolizm. Boldynę możemy znaleźć w preparatach takich, jak: Boldaloin, Boldovera. Zawierają one również wyciąg suchy z alony o działaniu wspomagającym pracę wątroby.

Warta uwagi jest sylimaryna – związek otrzymywany z łupin nasiennych ostropestu plamistego. Ma ona działanie żółciopędne, żółciotwórcze, rozkurczowe, ochronne na wątrobę, przeciwzapalne oraz obniżające poziom cholesterolu we krwi. Możemy ją znaleźć w takich preparatach, jak: Sylimarol, Salicynar, Sylivit, Hepatobon.

Naturalnym sposobem na ochronę wątroby oraz usprawnienie trawienia, jest picie wyciągu z liści dziurawca. Należy jednak pamiętać, iż składniki tej leczniczej rośliny mają działanie uczulające na światło. Bezwzględnie przeciwwskazane jest wtedy wychodzenie na silne słońce oraz korzystanie z solarium.

Jeżeli doskwierają Ci któreś objawy z zaburzeń trawienia, jak wzdęcia, zgada, zaparcia, ból wątroby, skurczowe bóle brzucha, nudności czy inne objawy związane z przewodem pokarmowym, nie czekaj – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutom.

Jedna myśl nt. „Na ratunek wątrobie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam