Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

ABC Leków

wróć do listy artykułów

Na kłopoty z chrapaniem…

Chrapanie osoby, która śpi obok, niejednokrotnie spędza sen z powiek ludziom w bliskim otoczeniu. Nieprzespane noce, irytacja i zmęczenie… Zamiast bezczynnie czekać lub złościć się na partnera warto postarać się mu pomóc, bo taka przypadłość często może oznaczać kłopoty ze zdrowiem.

Chrapanie jest bez wątpienia uciążliwe, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest również niebezpieczne dla zdrowia. Może powodować zwężenie, a nawet chwilową całkowitą niedrożność górnych dróg oddechowych, co prowadzi do obturacyjnego bezdechu sennego. Konsekwencją tego jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu. Jeśli dotyczy ważnych dla życia organów między innymi serca i mózgu, może być bardzo groźne i sprzyjać licznym chorobom, takim jak choroba wieńcowa, zawał, udar, czy nadciśnienie tętnicze.

Jak powstaje dźwięk chrapania?

Chrapanie powstaje najczęściej na skutek drgania miękkiej części podniebienia. W czasie snu mięśnie podniebienia rozluźniają się, język zapada się do tyłu, przez co dochodzi do zwężenia przestrzeni gardła. To sprawia, że powietrze z trudem przeciska się w głąb, wiruje i wywołuje charakterystyczny efekt dźwiękowy.

Pomoc z apteki

W aptekach można dostać wiele preparatów redukujących częstotliwość i nasilenie wibracji, powodujących chrapanie. Występują w różnej postaci, na przykład plastrów na nos, aerozoli do nosa lub gardła oraz listków doustnych. Dobór odpowiedniego preparatu zależy od osobniczej preferencji danej formy leku.

Wśród produktów dostępnych w aptece na uwagę zasługują aerozole, które dzięki specjalnemu aplikatorowi podawane są bezpośrednio na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Gwarantuje to osiągnięcie maksymalnego efektu terapeutycznego. Na rynku znajduje się kilka preparatów tego typu, które różnią się składem, choć zasada ich działania jest bardzo zbliżona.

Podstawowym składnikiem aerozoli do gardła są substancje o właściwościach hydrokoloidów. to znaczy pęczniejące pod wpływem wody. Tworząc roztwory koloidalne i hydrozole pokrywają i nawilżają tkanki miękkie, co sprawia że powietrze nie wywołuje wibracji, powodującej chrapanie. Pełnią także funkcję osłonową i ochronną. Do substancji o charakterze hydrokoloidów należą karageniany, czyli mieszanina naturalnych polisacharydów, których źródłem są glony z rodzin Gigartinaceae, Solieriaceae oraz Hypneaceae oraz guma ksantanowa, polisacharyd otrzymywany przez fermentację substratu węglowodanowego przez bakterie Xanthomonas campestris, o doskonałych właściwościach powlekających.

W składzie aerozoli znajdują się także substancje pomocnicze na przykład epikuron, czyli 3-sn-fosfatydylocholina, pozyskiwana z nasion soi, olejki eteryczne, między innymi z mięty pieprzowej, który poprawia przepływ powietrza oraz witamina E i hialuronian sodu, które mają właściwości nawilżające i zwiększają napięcie tkanek gardła, co daje uczucie dodatkowego komfortu.

Użycie aerozolu jest bardzo wygodne i proste. Przed zastosowaniem należy wstrząsnąć pojemnikiem kilkakrotnie, prysnąć do jamy ustnej i gardła od 4 do 6 razy i połknąć. Preparat należy stosować bezpośrednio przed snem, a po zastosowaniu nie należy jeść ani pić. W przeciwnym razie preparat należy zastosować ponownie.

Bardzo popularne są także plastry na nos, które delikatnie rozszerzają przewody nosowe, poprawiając w ten sposób pasaż przepływającego powietrza. Po właściwym umieszczeniu na nosie, plastry delikatnie odchylają brzegi nozdrzy, przynosząc długotrwałą ulgę w oddychaniu bez użycia środków farmakologicznych. Warunkują większy przepływ powietrza przez nos aż do 50% Są szczególnie polecane osobom, których problem chrapania związany jest z zatkaniem nosa, spowodowanym na przykład katarem czy zapaleniem zatok przynosowych. Warto wiedzieć, że zastosowanie takich plastrów nie ogranicza się jedynie do problemu chrapania. Warunkują one bowiem wdychanie większej ilości tlenu, co podnosi sprawność organizmu, zmniejsza częstotliwość i nasilenie bólu głowy. Plastry ułatwiające oddychanie produkowane są przez rożne marki m.in. Breathe Right, Air plus, Snoreeze.

W ostatnim czasie w aptekach pojawiło się bardzo wiele preparatów, które mogą zmniejszyć intensywność chrapania, jednakże w niektórych przypadkach ich skuteczność może być niewielka. Istnieją bowiem wskazania do zabiegów laryngologicznych, między innymi operacji w znieczuleniu ogólnym czy zabiegów laserowych. Najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia chrapania jest radiochirurgia, która wykorzystuje fale radiowe, powodujące miejscowe rozgrzanie tkanki, co warunkuje jej usztywnienie. Warto pamiętać, że nie należy bagatelizować problemu chrapania i w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. M. Kasprzak

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

459
Dziękujemy!
An error occurred!Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

marcin

#569

na problem z chrapaniem moge polecic zabiegi laserowe ktore wykonalem w klinice snormed.Jest to jedyna skuteczna metoda jaka do tej pory stosowalem.

pokaż więcej komentarzy

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

dziadki_mini

Każdy człowiek potrzebuje niekiedy suplementować witaminy i minerały, tak aby jego organizm funkcjonował prawidłowo. Po 40-stym roku życia organizm zmienia się, należy więc odpowiednio o niego zadbać. Główne źródło witamin i minerałów to przede wszystkim warzywa i owoce, ale równi

Alcovit_med_mini

Wyrób medyczny Alcovit Med to jedyny produkt wykazujący innowacyjne działanie polegające na zdolności zmniejszania poziomu samego alkoholu we krwi oraz jego toksycznych metabolitów w organizmie. Zapobiega to więc powstaniu nieprzyjemnych objawów syndromu dnia następnego po przebytej imprezi

przeziebienie_mini

Sposób na przeziębienie

Okres jesienno-zimowy sprzyja spadkowi odporności. Nie trudno wtedy o przeziębienie czy nawet grypę. Katar, kaszel, bóle mięśni i osłabienie – to tylko kilka objawów, które mogą się pojawić. Co zrobić, aby się tego ustrzec? Jak sobie pomóc, gdy dopadnie nas choroba? Przeziębienie

Siniak_mini

Siniakom powiedz nie!

Na ciele niektórych osób nawet niewielkie urazy powodują trwałe ślady w postaci siniaków. Są one nie tylko mało estetyczne, ale bywają bolesne i mogą być sygnałem, że w organizmie toczy się proces chorobowy, wymagający diagnostyki i porady lekarza. Siniaki to purpurowo-czerwone wybro

żelazo_produkty_mini

Anemia z niedoboru żelaza

Żelazo jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wchodzi w skład związków porfirynowych: hemoglobiny, która bierze udział w transporcie tlenu oraz mioglobiny, która odpowiedzialna jest za jego magazynowanie. Odpowiednia ilość żelaza w or