Jakich substancji warto unikać w kosmetykach?

Bardzo dużo kosmetyków zawiera w swoim składzie substancje o niekorzystnym działaniu oraz alergizującym potencjale. Niestety także dermopreparaty, które można kupić wyłącznie w aptece, mogą wywoływać szkodliwe efekty.

Czy wszystkie dermokosmetyki z apteki są bezpieczne?

Lista potencjalnie niebezpiecznych substancji jest bardzo długa. Znajdują się na niej parabeny, glikol propylenowy, oleje mineralne, silikony oraz pochodne ropy naftowej, syntetyczne barwniki, ftalany, karmin, etyloaminy, substancje pochodzące z upraw modyfikowanych genetycznie oraz syntetyczne komponenty kompozycji zapachowych.

Przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku warto uważnie przeczytać jego skład chemiczny.  Nazwy składników użytych w kosmetyku umieszcza się w kolejności i ilościowo malejącej – tak aby na początku znajdowały się substancje użyte w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.  Zgodnie z prawem skład kosmetyków na opakowaniu jest w nazewnictwie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków). Niestety nazewnictwo to jest dosyć skomplikowane do rozszyfrowania dla konsumentów, ponadto każda substancja wymaga osobnego sprawdzenia stopnia bezpieczeństwa. Studiowanie deklaracji wielu produktów jest czynnością pracochłonną, jest to jednak jedyny sposób na wyeliminowanie ryzyka stosowania preparatu zawierającego szkodliwe substancje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam