Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

Porady dermokonsultantki

wróć do listy artykułów

Jakich substancji warto unikać w kosmetykach?

Bardzo dużo kosmetyków zawiera w swoim składzie substancje o niekorzystnym działaniu oraz alergizującym potencjale. Niestety także dermopreparaty, które można kupić wyłącznie w aptece, mogą wywoływać szkodliwe efekty.

Czy wszystkie dermokosmetyki z apteki są bezpieczne?

Lista potencjalnie niebezpiecznych substancji jest bardzo długa. Znajdują się na niej parabeny, glikol propylenowy, oleje mineralne, silikony oraz pochodne ropy naftowej, syntetyczne barwniki, ftalany, karmin, etyloaminy, substancje pochodzące z upraw modyfikowanych genetycznie oraz syntetyczne komponenty kompozycji zapachowych.

Przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku warto uważnie przeczytać jego skład chemiczny.  Nazwy składników użytych w kosmetyku umieszcza się w kolejności i ilościowo malejącej – tak aby na początku znajdowały się substancje użyte w największej ilości, a na końcu w najmniejszej.  Zgodnie z prawem skład kosmetyków na opakowaniu jest w nazewnictwie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków). Niestety nazewnictwo to jest dosyć skomplikowane do rozszyfrowania dla konsumentów, ponadto każda substancja wymaga osobnego sprawdzenia stopnia bezpieczeństwa. Studiowanie deklaracji wielu produktów jest czynnością pracochłonną, jest to jednak jedyny sposób na wyeliminowanie ryzyka stosowania preparatu zawierającego szkodliwe substancje.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. M. Kasprzak

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

691
Dziękujemy!
An error occurred!Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

parabeny_mini

Co to są parabeny?

Na opakowaniu wielu kosmetyków można znaleźć informację „bez parabenów”. Czy są to szkodliwe substancje? Parabeny, zwane także nipaginami, to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego używane w produkcji wielu kosmetyków, zwłaszcza dezodorantów, szamponów, kremów, balsamów i mleczek do