Jak skutecznie wybielić zęby?

Białe, lśniące i zdrowe zęby to marzenie prawie każdego z nas. Nie każdy jednak wie, co zrobić, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Pomocne w uzyskaniu białych zębów są przede wszystkim wybielające pasty do zębów, żele wybielające czy płyny do płukania jamy ustnej. Czy każdy produkt jest jednak na tyle dobry, aby nie uszkodzić wrażliwej struktury zęba? Czy każdą pastę do zębów można stosować do wybielania? Który preparat wybrać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

„Wybielacz” w pastach wybielających

W sklepach czy aptekach można znaleźć bardzo dużo preparatów do wybielania zębów. Nie zawsze jednak zawierają one takie same składniki wybielające. W większości preparatów dostępnych w sklepach składnikiem wybielającym są nadtlenki np. wodoru. Nadtlenki są to silnie reaktywne związki chemiczne, mające działanie utleniające. Pasty zawierają jednak niewielkie ich ilości. Czasami tego typu pasty do zębów mogą wywołać uszkodzenie szkliwa zębów. Czynniki wybielające mogą docierać do miazgi zęba wywołując stan zapalny tej części zęba. Dzieje się tak jednak, gdy ząb dotknięty jest już procesem chorobowym. Zdarza się, iż po stosowaniu tego typu past może być odczuwalna tzw. tkliwość zębów.

Pasty wybielające nowej generacji, dostępne w aptekach, nie zawierają już nadtlenków, lecz bazują na naturalnych składnikach np. wyciągi z porostu. Niektóre z nich działają także poprzez wybielanie enzymatyczne.

Często w pastach można znaleźć np. krzemionkę lub ekstrakt z bambusa, które posiadają właściwości ścieralne. W ten sposób usuwane są osady z zębów.

Należy pamiętać, iż wybielanie zębów, stosując pasty wybielające, polega na uzyskaniu pierwotnego koloru naszych zębów, poprzez usunięcie zanieczyszczeń i resztek. Nie powodują one wybielenia do odcienia jaśniejszego od pierwotnego. Tutaj należałoby zastosować już specjalistyczny proces wybielania zębów w gabinecie dentystycznym. Stosuje się wtedy duże stężenia np. nadtlenku karbamidu.

Preparaty do wybielania – który wybrać?

Na półkach w aptece możemy znaleźć wiele past wybielających, np., BlanX, Biała Perła, Elgydium, Rembrant, Clinomym, Denivit, Email Diamant i inne. Przyjrzymy się tym najczęściej rekomendowanym przez farmaceutów i stomatologów.

Najczęściej wybieraną serią produktów do wybielania w aptekach jest seria BlanX. Firma oferuje kilka rodzajów past do wybielania oraz płyn do płukania jamy ustnej, jako uzupełnienie kuracji wybielającej. BlanX to ochronno-kosmetyczna pasta do zębów na bazie naturalnych wyciągów z porostu islandzkiego. Porost islandzki nie niszczy przede wszystkim struktury szkliwa. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, chroniąc zęby przez próchnicą i kamieniem nazębnym. Pasta zawiera także fluor. Połączenie dwóch aktywnych składników tj. jonów fluoru i substancji czynnych z porostu islandzkiego, zapewnia zarazem wybielenie i kompleksową ochronę antybakteryjną.

Należą tutaj:

 • BlanX CLASSIC – formuła podstawowa (jony fluoru i porost islandzki).
 • BlanX MED Białe Zębyzawiera wyciąg z porostu islandzkiego w mikrosferach (kapsuły nośnikowe), które zapewniają przedłużone działanie wybielające produktu, dzięki stopniowemu uwalnianiu z mikrosfer substancji aktywnych.
 • BlanX DO WRAŻLIWYCH ZĘBÓW – oprócz podstawowych zawiera cząsteczki hydoksyapatytu i chlorek potasu znoszące uczucie bólu oraz zapobiegające ponownemu powstawaniu nadwrażliwości zębów.
 • BlanX ANTY-OSAD – dodatkowo zawiera drobinki z bambusa, wykazujące działanie ścieralne. Zalecana jest dla osób skarżących się na silne przebarwienia po kawie, herbacie, paleniu papierosów, winie i inne.
 • BlanX ANTI-AGE – zawiera dodatkowo mikroelementy, które wzmacniają szkliwo zębów.
 • BlanX MED Aktywna Ochrona Szkliwa – zawiera mikro i makroelementy remineralizujące szkliwo.
 • BlanX DO DELIKATNYCH DZIĄSEŁ – zawiera dodatkowo wyciąg z kasztanowca i nagietka lekarskiego oraz witaminę E, które wzmacniają tkanki dziąseł, zapobiegając ich bolesności i krwawieniom. Zalecana jest u osób z paradontozą.
 • BlanX Med Czysta Natura – zawiera dodatkowo wyciągi roślinne z Babki Zwyczajnej, Oczaru Wirginijskiego i Tymianku, które chronią zęby oraz dziąsła. Nie zawiera jednak Fluoru, Laurylu Sulfatowego Sodu (SLS), Dwutlenku Tytanu i Parabenów. Co jest istotne: nie pieni się!
 • BlanX EXTRA WHITE – zawiera porost islandzki (Arctic Lichen) w wysokim stężeniu.

Jako uzupełnienie kuracji zalecana jest także płukanka BlanX.

Nowością włoskiej firmy jest BlanX White Shock. Unikalna formuła oparta na ActiluX® (opatentowany hydroksyapatyt naładowany nieorganicznymi,fotokatalicznymi tlenkami metali), wiąże się ze szkliwem i pozostaje na jego powierzchni przez cały dzień. ActiluX® jest aktywowany przez światło dzienne lub przez specjalne lampy BlanX® LED dołączone do pasty. ActiluX® działa także antybakteryjnie na powierzchnię zębów.

Drugą popularną gamą past do zębów dostępnych w aptekach jest Elgydium, francuskiego producenta Pierre Fabre Medicament. Z serii Elgydium do wybielania zębów stosuje się Elgydium Whitening. Zawiera ona w składzie silnie rozdrobniony dwuwęglan sodu o właściwościach łagodnie wybielających, a pozbawiony właściwości ścierających szkliwo zębów. Inną pastą jest Elgydium Brilliance&Care – pasta przeciw przebarwieniom. Ma ona właściwości polerujące. Stosuje się ją jedynie 2 razy w tygodniu.

Szeroką popularnością spośród past wybielających cieszy się pasta Biała Perła. Wybiela zęby poprzez specjalnie opracowany skład, którego podstawą jest enzym – oksydaza glukozy. W wyniku reakcji enzymatycznej następuje usunięcie resztek pokarmu, zanieczyszczeń, osadów z kawy czy herbaty. Działa bakteriostatycznie i ogranicza także nadwrażliwość zębów i dziąseł. Biała Perła PASTA DLA PALACZY zawiera zwiększone stężenie aktywnego enzymu oraz olejek eteryczny (salicylan metylu), ułatwiający usuwanie nalotu z dymu papierosowego. Biała Perła PASTA DLA PIJĄCYCH KAWĘ I HERBATĘ jest wzbogacona o ekstrakt z cytryny, który potęguje działanie wybielające enzymu, usuwając przebarwienia organiczne ze szkliwa.

W gamie produktów Biała Perła znajduje się również Biała Perła PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ oraz Biała Perła SYSTEM WYBIELAJACY 10 DNI. System wybielający oparty jest na 3-fazowej enzymatycznej formule wybielającej. Następuje tu działanie sekwencyjne trzech żeli – inicjującego, aktywującego i wybielającego. Preparat ten cieszy się dobrą opinią wśród pacjentów. 10-dniowa kuracja zajmuje jednorazowo 10 minut (2 razy dziennie) i pozwala osiągnąć efekt wybielenia nawet do 5 ocieni bieli.

Nowym produktem jest także Biała Perła JUTRO IMPREZA – preparat w postaci tubki z pędzelkiem (markera). Pędzelkiem smaruje zęby się 2-3 razy dziennie przez 2 do 4 dni. Likwiduje on zanieczyszczenia organiczne zawarte w szkliwie zębów. Zalecany jest dla osób, którym zależy na szybkim efekcie wybielenia.

Pamiętajmy, iż pastę czy inny preparat wybielający, należy dobrać odpowiednio do stanu zębów –  ich wieku, poziomu odbarwienia, ich wrażliwości. Zalecana jest konsultacja z lekarzem dentystą, w celu dobrania właściwej metody wybielania i uzyskania pożądanego przez nas efektu wybielania. Najważniejsze jednak jest, i należy o tym zawsze pamiętać, iż zęby, aby były ładne, powinny być zdrowe! Pamiętaj, więc o codziennej higienie jamy ustnej – szczotkowaniu zębów 3 razy dziennie i płukaniu jamy ustnej, a także –  przynajmniej raz na pół roku – kontrolnej wizycie u stomatologa.

6 myśli nt. „Jak skutecznie wybielić zęby?

 1. Czy pani magister jest również dentystą? Albo czy chociaż konsultowała z kimś mającym wykształcenie stomatologiczne ten wpis? Bo wygląda na to, że pisze o czymś, zupełnie nie mając o tym pojęcia…

 2. Przecież w artykule wyraźnie jest napisane, że należy skonsultować się z lekarzem dentystą aby dobrać odpowiednią pastę. Przynajmniej można się dowiedzieć co w tych pastach jest i czemu zęby po ich użyciu wcale nie są lśniąco białe. Zresztą dentysta i tak poleci coś bardzo drogiego albo coś za co ma lepsza kasę. Byłem w 3 różnych gabinetach stomatologicznych i za każdym razem wciskali mi co innego i zachwalali jakie to skuteczne.

 3. A pan Tomasz to jest jakimś adwokatem tej strony? Bo mam wrażenie, że zamiast używać konkretnych argumentów, pisze swój bełkot, broniący niedouczoną panią magister.

 4. 1. Jestem magistrem ale w innej dziedzinie i wypowiadam się jako zwykły czytelnik, który chce czegoś się dowiedzieć więcej. Im prościej napisane tym lepiej.
  2. Na jakiej podstawie twierdzi Pan Rafał że Pani mgr jest niedouczona? Żeby kogoś oceniać trzeba mieć jakieś argumenty.

 5. Przeciez to widac po ostatnich artykulach, nie tylko tym, ze pani magister albo jest mloda i jeszcze sie uczy, albo po prostu nie przyklada sie do swojej pracy i wierzy w marketingowy belkot przedstawicieli handlowych, zamiast poszukac rzetelnych zrodel, badan, publikacji.
  Obecnie niestety wyglada to tak, ze nie wie do konca o czym pisze…

 6. ja wybielałem zęby lampą Beyond w Centrum Vita Medica w Warszawie, zabieg poza tym że skuteczny to jeszcze bardzo szybki – trwa 40min 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam