Jak dzielić tabletki?

Problem dużych tabletek, trudnych do połknięcia, nie jest jedynym, z powodu którego warto zaopatrzyć się w specjalną przecinarkę. Dzieląc tabletki możemy też obniżyć koszty leczenia przewlekłego, ponieważ bardzo często leki zawierające np. dwa razy więcej substancji czynnej są niewiele droższe niż te o mniejszej dawce. Celem podziału może być także zmniejszenie dawki leku np. dla dziecka czy też osób starszych.

foto. www.bene.com.pl

Do podziału tabletek nie należy używać noża, ponieważ przy jego użyciu często powstają odłamki, co przekłada się na utratę masy leku. Wówczas nieświadomie możemy zmniejszyć zaleconą przez lekarza dawkę. Precyzyjny podział tabletki może zapewnić jedynie przecinarka, którą bez problemu można nabyć w każdej aptece. Jest to mała kasetka, w której znajduje się ostrze, przecinające tabletkę podczas zamykania urządzenia. Podzieloną tabletkę można przechowywać w wyznaczonej w przecinarce przegródce, jednak nigdy nie należy dzielić leku na zapas. Łatwość obsługi takiego urządzenia gwarantuje, że mogą z niego korzystać także osoby mające trudności manualne.

Po każdym użyciu przecinarki należy ją dokładnie wyczyścić, zwłaszcza jeśli używa się sprzętu do dzielenia różnych leków. Przy zakupie warto zatem zwrócić uwagę czy ostrze jest nierdzewne, a produkt przebadany przez Narodowy Instytut Leków. Gwarantuje to wysoką jakość produktu i przydatność przez długi okres czasu.

Należy pamiętać, że istnieją tabletki, których nie wolno dzielić. Należą do nich postacie leku o zmodyfikowanym uwalnianiu, chyba że jest na nich obecna tzw. kreska dzieląca. Oznaczone są symbolami: XL, SR MR, CR lub RETARD. Warto także wiedzieć, że można je popijać tylko zimną wodą, ze względu na ich konstrukcję oraz rodzaj użytych nośników. Przykładem tabletek, których nie wolno dzielić mogą być także formy dojelitowe, posiadające specjalną osłonkę, która uniemożliwia uwolnienie substancji czynnej w żołądku. Nie można dzielić także tabletek o małej średnicy, czyli poniżej 7 mm oraz takich, które zawierają bardzo małą dawkę substancji czynnej, rzędu mikrogramów, ponieważ niewielkie wahania mogą mieć duży wpływ na proces leczenia i jego efekty. Dotyczy to też leków o wąskim indeksie terapeutycznym, czyli takich których dawka lecznicza jest niewiele mniejsza niż dawka toksyczna. Z reguły nie wolno dzielić tabletek, zawierających połączenie dwóch lub więcej leków. Także tabletki o nieregularnym kształcie, bardzo gorzkie, kruszące się nie nadają się do podziału.

Aby dzielenie nie miało niekorzystnego wpływu na proces leczenia musimy przestrzegać wyżej wymienionych zasad. Na koniec warto przypomnieć, że leki do połykania trzeba przyjmować na siedząco w pozycji wyprostowanej lub na stojąco, popijając wodą w ilości minimum 100 ml. Zapobiega to zatrzymaniu leku w miejscach fizjologicznych przewężeń przełyku. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dzielenia tabletek należy poradzić farmaceuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam