Jak działają suplementy diety na opalanie?

Główną substancją czynną w suplementach diety, przeznaczonych do stosowania w warunkach zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne, jest beta-karoten, czyli prowitamina A. Jest to biologicznie aktywny czynnik wiążący tzw. wolne rodniki, których działanie powoduje uszkodzenia biomolekuł: białek, lipidów oraz kwasów nukleinowych.

Przyjmowanie beta-karotenu na kilka tygodni przed intensywną ekspozycją skóry na promieniowanie UV powoduje gromadzenie się tej substancji w skórze, która działa jak naturalny filtr słoneczny, czyli ochrona przed powstaniem poparzeń słonecznych. Wiąże się to z właściwościami zmiatającymi wolne rodniki i reaktywne formy tlenu, powstające w wyniku ekspozycji skóry na promieniowanie UVA.

Przykłady preparatów, zawierających beta-karoten to: Belissa sun, Capivit sun system, Prolady Opalanie, Beta Karoten Sun, Betabronz Activ, Betacaroten Plus, Karovit, Olimp Beta Solar, Beta Karoten Naturkaps, Beta karoten Chance, Beta-Karoten Forte Curtis, Golden Skin. Niektóre z nich zawierają także inne karotenoidy np. luteinę, zeaksantynę lub substancje wspomagające o charakterze antyoksydantów takie jak witamina C, E, L-tyrozyna czy selen.

Warto wiedzieć, że długotrwałe stosowanie dużych dawek preparatów z beta-karotenem może powodować żółcenie skóry najczęściej na dłoniach i stopach oraz w okolicach barku, ramion i brzucha. Przebarwienia ustępują zwykle po przerwaniu przyjmowania beta-karotenu. Bardzo duże dawki beta-karotenu mogą wywoływać biegunkę, rzadziej mogą wystąpić bóle stawów, zawroty głowy lub wybroczyny podskórne.

Na koniec warto przypomnieć, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety. Nie należy także przekraczać zalecanej do spożycia porcji w ciągu dnia. Dodatkowo, należy pamiętać, że współczynnik ochrony przeciwsłonecznej beta-karotenu jest stosunkowo niski (SPF ≈ 2), dlatego też suplementy diety tego typu stanowią jedynie uzupełnienie dla kosmetyków z filtrem UV. Bezwzględnie nie należy zapominać o ich używaniu.

3 myśli nt. „Jak działają suplementy diety na opalanie?

  1. Beznadziejny artykul, zero porownania, wlasnych opinii nt. danych preparatow, sugestii ktory wybrac.
    Liste preparatow mozna znalezc w internecie, wiec sam artykul nic nie daje czytelnikom.

  2. Porady apteczne, a jako doradca jest pokazany lekarz. Może zdecydujcie się kto pracuje w aptece.

  3. Duża wartość informacji na tej stronie. Zdrowie i uroda jest ważnym czynnikiem pielengnacji ciała i duszy. Dobrze, że powstają strony tego typu, na której da się poczytać ciekawostki na temat urody. Powodzenia w dalszym prowadzeniu strony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam