Grejpfruty a leki

Jestem obecnie na diecie oczyszczającej, której podstwą są grejpfruty. Koleżanka powiedziała mi, ze podczas przyjomwania niekórych leków nie wolno pić soku z grapefruita. Czy ma to uzasadnienie?

W soku z grejpfruta znajdują się furanokumaryny (m.in. bergamottyna, bergapten, bergaptol i 6 ‚, 7’-dihydroxybergamottyna), które są inhibitorami izoenzymu CYP3A4, należącego do grupyy enzymów cytochromu P450.

 Enzymy te odpowiadają za metabolizm i unieczynnianie większości leków, toteż zablokowanie lub spowolnienie ich działania może spowodować nadmiernie podwyższenie stężenia leków we krwi i prowadzić do objawów przedawkowania. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne, jeśli przyjmowane leki charakteryzują się tzw. niskim indeksem terapeutycznym, to znaczy niewielka jest różnica pomiędzy dawką leczniczą a toksyczną leku. Ponadto efekt ten jest bardziej groźny dla chorych w podeszłym wieku. Interakcje są najsilniejsze gdy leki popijane są sokiem lub gdy sok został spożyty do 4 godzin przed zażyciem leków.

Interakcje dotyczą wszystkich leków metabolizowanych przez izoenzym CYP3A4, a w szczególności: leków nasercowych, obniżających cholesterol (np. inhibitory reduktazy HMG-CoA- tzw. statyny), uspokajających, nasennych i przeciwlękowych (np. benzodiazepiny).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam