Czy obgryzanie paznokci może oznaczać poważniejszy problem?

Moja nastoletnia córka notorycznie obgryza paznokcie. Nie potrafię tego zrozumieć, a bardzo chicałabym pomóc jej przestać.

Nawykowe obgryzanie paznokci jest sposobem na uporanie się z napięciem emocjonalnym i stresem. Dotyczy około 40% dzieci w okresie dojrzewania. Im starsze dziecko, tym trudniej mu pomóc, warto zatem jak najwcześniej starać się rozwiązać problem. O ile to możliwe, należy poszukać przyczyn wywołujących niepokój oraz stres i postarać się je wyeliminować.

W łagodnych przypadkach może pomóc zastosowanie terapii awersyjnej, mającej na celu wywołanie negatywnych skojarzeń z nawykiem. Polega ona na nakładaniu na paznokcie płynu o gorzkim smaku (np. Marala Stop, Gorzki Paluszek, Gorzki Pazurek, Gormax Baby, Barbra), co sprawia, że wkładanie palców do ust staje się nieprzyjemne. Płyny te są bezpieczne i nietoksyczne. Ich skuteczność jest różna i zależy przede wszystkim od wieku osoby obgryzającej paznokcie. Preparaty tego typu są zdecydowanie bardziej skuteczne w przypadku dzieci, aniżeli dorosłych.

W niektórych przypadkach pomocna może być nauka relaksacji i prawidłowego oddychania oraz joga. Jeśli terapia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, należy skonsultować się z psychologiem lub lekarzem rodzinnym, ponieważ cieżkie przypadki mogą wymagać stosowania małych dawek leków przeciwdepresyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam