Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

Porady dermokonsultantki

wróć do listy artykułów

Co to są parabeny?

Na opakowaniu wielu kosmetyków można znaleźć informację „bez parabenów”. Czy są to szkodliwe substancje?

Parabeny, zwane także nipaginami, to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego używane w produkcji wielu kosmetyków, zwłaszcza dezodorantów, szamponów, kremów, balsamów i mleczek do pielęgnacji skóry jako środki konserwujące. Ich dodatek ma przedłużyć trwałość produktów poprzez zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. Wśród tej grupy związków, najczęściej spotykane są: metyloparaben (methylparaben), etyloparaben (ethylparaben), propyloparaben (propylparaben), butyloparaben (butylparaben) oraz izobutyloparaben (isobutylparaben).

U osób o szczególnie wrażliwej skórze parabeny mogą być przyczyną wystąpienia alergii kontaktowej typu pokrzywki i zapalenia skóry, objawiających się wypryskiem, rumieniem i świądem. Ponadto kosmetyki zawierające metyloparaben stosowane na skórę mogą reagować z UVB, prowadząc do przyspieszenia starzenia się skóry i uszkodzenia DNA.

Wykazano, że parabeny wchłaniają się ze skóry do krwi i limfy, wywołując efekty ogólne. Działają estrogennie, to znaczy pobudzają wydzielanie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, co może powodować niekontrolowany przyrost tkanki budującej piersi. Na mężczyzn mogą działać feminizująco. Istnieje przypuszczenie, że parabeny mogą niekorzystnie wpływać na rozwój zarodka i płodu u kobiet ciężarnych, dlatego należy unikać ich w czasie ciąży i laktacji.

Szczególnie niebezpieczne jest występowanie parabenów w dezodorantach. Wykazano bowiem, że nowotworowe guzy piersi zawierały u niektórych pacjentek parabeny, a  60% wszystkich guzów nowotworowych piersi znajduje się w zaledwie jednej piątej piersi – w górnym zewnętrznym kwadrancie, w bliskiej okolicy pach. Według niektórych badaczy istnieje korelacja pomiędzy higieną pach, a częstotliwością zapadania na raka piersi. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że parabeny są czynnikiem kancerogennym, ale mogą być związane z ogólnym wzrostem przypadków raka piersi i są sygnałem, iż takie substancje mogą być szkodliwe. Długoterminowe skutki zdrowotne, wynikające z narażenia na parabeny są wciąż nieznane. Niestety, jedyną drogą unikania parabenów jest uważne czytanie etykiet na kosmetykach, które stosujemy.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. M. Kasprzak

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

655
Dziękujemy!
An error occurred!



Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Seweryn

#20

Nawet niektóre kosmetyki przeznaczone dla niemowląt zawierają parabeny!

Amelia xx

#519

Emulsja specjalna z linii Emolium zawiera w składzie butylaparben, propylparaben, ethylparaben i methylparaben.

Krem do twarzy Pharmaceris AT Atopic-Dermo cream od 7 miesiąca życia zawiera methylparaben.

Himalaya Herbals Krem dla dzieci zawiera methylparaben i propylparaben.

Wpisujcie jak znajdziecie więcej przykladow!!

Amelia xx

#520

Mleczko do ciała dla dzieci i niemowląt Ziajka po 1 miesiącu życia zawiera methylparaben i ethylparaben.

pokaż więcej komentarzy

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

parabeny_mini

Bardzo dużo kosmetyków zawiera w swoim składzie substancje o niekorzystnym działaniu oraz alergizującym potencjale. Niestety także dermopreparaty, które można kupić wyłącznie w aptece, mogą wywoływać szkodliwe efekty. Czy wszystkie dermokosmetyki z apteki są bezpieczne? Lista potenc