Co powinna zawierać domowa apteczka?

W domowej apteczce powinien znaleźć się podstawowy zestaw leków i materiałów opatrunkowych. Stały dostęp do środków medycznych znajdujących się w domu może niejednokrotnie pomóc w zachowaniu bądź ratowaniu zdrowia. Dlatego też zasób lekarstw w domowej apteczce powinien być szeroki i zróżnicowany, aczkolwiek dobrany w sposób przemyślany. Pozwoli to uniknąć nie tylko stresu, ale także zbędnych wydatków.

Podstawową grupą leków, które powinny się znaleźć w każdym domu są środki stosowane w przeziębieniu czy grypie, dlatego też nie może zabraknąć preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, z których najczęściej stosowane to: paracetamol (np. Apap), ibuprofen (np. Ibuprom), naproksen (np. Aleve) i kwas acetylosalicylowy (np. Polopiryna). Na rynku dostępnych jest także wiele preparatów złożonych, które zwalczają różnorodne objawy przeziębienia np. Teraflu, zawierający m.in. paracetamol.

Warto mieć pod ręką także leki przeciwkaszlowe stosowane w kaszlu nieproduktywnym, tzw. suchym, takie jak dekstrometorfan i kodeina (np. Thiocodin) oraz preparaty łagodzące kaszel zawierające śluzy roślinne np. syrop Alte, który zawiera wyciąg z korzenia prawoślazu zalecany zwłaszcza dla dzieci. W kaszlu produktywnym, tzw. mokrym, stosowane są leki sekretolityczne, które mają na celu upłynnienie wydzieliny zalegającej w oskrzelach np. bromheksyna (np. Flegamina), ambroksol (np. Ambrosol), acetylocysteina (np. ACC).

W domowej apteczce powinny znaleźć się także leki obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk śluzówki nosa, a spośród nich stosowane doustnie pseuoefedryna (np. Acatar, Sudafed) i miejscowo w postaci kropli lub aerozolu do nosa– ksylometazolina (np. Otrivin), oksymetazolina (np. Afrin). Leki te pomagają utrzymać drożność przewodów nosowych, trzeba jednak pamiętać iż nie wolno stosować ich dłużej niż 5-7 dni. Warto również posiadać olejek do inhalacji, który można stosować pomocniczo np. Inhalol, Eukaliptiss, Tymsal.

Kolejną grupą leków, które muszą znaleźć się w każdym domu są leki przeciwhistaminowe, takie jak cetyryzyna (np. Zyrtec, Allertec) czy loratadyna (np. Claritine), wskazane w leczeniu objawów związanych z alergicznym nieżytem nosa ( katar, kichanie, obrzęk błony śluzowej), świądem i pieczeniem oczu. Obowiązkowym preparatem w domowej apteczce jest także wapno w postaci tabletek musujących, stosowane do zmniejszenia obrzęków i odczynów alergicznych.

Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości, zatem domowa apteczka musi zawierać środki łagodzące stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, gardła, dziąseł i aftozy. W tym celu można stosować benzydaminę w postaci roztworu do płukania jamy ustnej (np. Hasco Sept) lub pastylek do ssania (np. Tantum Verde). Godne polecenia są także preparaty dezynfekujące, redukujące bakterie np. alkohol dichlorobenzylowy w połączeniu z innymi składnikami (np. Neo Angin) lub chlorek cetylpirydyny (np. Halset) czy też środki miejscowo znieczulające takie jak lidokaina (np. Orofar). W łagodnych przypadkach można także zastosować leki pochodzenia roślinnego np. ziele szałwii do zaparzania oraz płyny do przyrządzania roztworów do płukania jamy ustnej np. Dentosept czy Salviasept o działaniu ściągającym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym.

W domowej apteczce powinny się znaleźć także witaminy, a spośród nich witamina A, D, E C i witaminy z grupy B. Mimo dużych kontrowersji dotyczących stosowania dużych dawek witaminy C, nie można wykluczyć jej działania uszczelniającego na naczynia krwionośne, zwłaszcza w skojarzeniu z rutozydem (np. Cerutin), który nie tylko zmniejsza kruchość naczyń włosowatych, ale także zmniejsza oksydację witaminy C, a tym samym nasila jej działanie. Dlatego też podnosi odporność organizmu na choroby, szczególnie w okresach przeciążenia fizycznego, a także skraca czas infekcji przeziębieniowych.

Warto także mieć pod ręką leki stosowane w stanach skurczowych jamy brzusznej- drotawerynę (np. No-Spa), przynoszące ulgę w niestrawności (np. krople żołądkowe), wzdęciach –symetykon (np. Espumisan) oraz leki zmniejszające ilość kwasu solnego w żoładku i łagodzące uczucie zgagi, np. omeprazol (np. Bioprazol Bio) czy ranitydynę (np. Ranigast) Niezbędne jest również posiadanie środków o działaniu przeciwbiegunkowym, zawierających loperamid (np. Stoperan), wyciągi roślinne (np. płyn doustny Enterosol) lub węgiel leczniczy (np. Carbo Medicinalis), który wiąże substancje toksyczne w przewodzie pokarmowym, uniemożliwiając ich wchłonięcie przez organizm.

Dla zachowania spokoju w trudnych sytuacjach lepiej umieścić w domowej apteczce łagodnie działające środki uspokajające, zawierające wyciągi roślinne z melisy, szyszek chmielu, czy kozłka lekarskiego, czyli waleriany. Godne polecenia preparaty to: płyn doustny Nervosol, tabletki Kalms czy syrop Melissed, polecany zwłaszcza dla dzieci.

foto: www.pk-mot-apteczki.pl

Nie można także zapomnieć o materiałach opatrunkowych i środkach dezynfekcyjnych, które są nieodzowne w każdym domu. Należy zabezpieczyć się w odpowiednią ilość plastrów, bandaży i opatrunków. Jako płyny odkażające małe rany najczęściej stosowane są: spirytus salicylowy, woda utleniona lub rivanol. Warto mieć także dostępną bez recepty maść z antybiotykiem w wygodnej formie małej saszetki np. Tribiotic, do stosowania na rany zagrożone lub powikłane zakażeniem bakteryjnym. Można także rozważyć zakup preparatów stosowanych w stłuczeniach i obrzękach np. maści Arcalen, która ułatwia i przyspiesza resorpcję krwiaków i siniaków czy żelu Altacet, zmniejszającego opuchliznę oraz odczyny zapalne.

Ostatnią grupę medykamentów w naszej apteczce domowej stanowią leki przepisane przez lekarza i okresowo stosowane przez nas lub nasze dzieci o specyfice trudnej do uogólnienia.

Należy pamiętać, iż leki powinny być przechowywane w miejscu chłodnym i suchym, dlatego też kuchnia czy łazienka nie są odpowiednimi pomieszczeniami do tego celu, ze względu na ciepło oraz dużą wilgotność powietrza. Najlepiej jeśli domowy zasób lekarstw będziemy przechowywać w szafce, umiejscowionej wysoko, aby dzieci nie miały do niej dostępu. Należy także pamiętać o okresowym przeglądzie terminów ważności i niestosowaniu leków przeterminowanych.

Prawidłowe skompletowanie i przechowywanie leków w domowej apteczce jest bardzo ważne. W nagłych wypadkach nie ma bowiem czasu na szukanie leku w aptece czy domowym bałaganie. Dlatego też utrzymywanie porządku i pełnego zasobu środków medycznych w domu może ustrzec nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami i zaoszczędzić nam stresu i niepokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam