Anemia z niedoboru żelaza

Żelazo jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wchodzi w skład związków porfirynowych: hemoglobiny, która bierze udział w transporcie tlenu oraz mioglobiny, która odpowiedzialna jest za jego magazynowanie. Odpowiednia ilość żelaza w organizmie jest potrzebna do prawidłowego przebiegu erytropoezy, czyli tworzenia czerwonych krwinek – erytrocytów. Pierwiastek ten występuje również w postaci związanej z białkami: hemosyderyną, ferrytyną i transferyną. Ponadto żelazo jest potrzebne do syntezy niektórych enzymów pełniących różnorodne funkcje.

Przeciętna zwykła dieta dorosłego człowieka składa się z produktów zawierających od 10-20 mg żelaza. Ze względu na słabą przyswajalność tego pierwiastka wchłania się tylko 1-2 mg, co stanowi około 10 %. Produkty bogate w żelazo to m.in. mięso, ryby, wątroba, jaja, zielone warzywa, kiełki pszenicy, pełnoziarniste pieczywo oraz inne produkty zbożowe. Najlepiej przyswajalne jest żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wchłanianie żelaza z pokarmów utrudniają szczawiany, fosforany, białko jaja, a ułatwiają kwas askorbinowy, czyli witamina C oraz fruktoza. Dlatego też zmniejszone wchłanianie może być spowodowane jednoczesnym spożywaniem herbaty, kawy, jajek, pokarmów bogatych w błonnik oraz współistniejącymi niedoborami witaminy C.

Długotrwały niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości niedobarwliwej, czyli pewnego rodzaju anemii. Jest to stan, który występuje po wyczerpaniu zapasów żelaza ustrojowego. Przez niedokrwistość rozumie się zmniejszenie w stosunku do wartości prawidłowych liczby krwinek czerwonych, stężenia hemoglobiny i hematokrytu w jednostce objętości pełnej krwi.

W celu rozpoznania stanu niedoboru i określenia stopnia zaawansowania trzeba wykonać szczegółowe badania krwi. Przede wszystkim należy oznaczyć stężenie żelaza w osoczu oraz zdolność wiązania żelaza przez surowicę, tzw. całkowitą TIBC lub tzw. utajoną UIBC.

Wszystkie rodzaje niedokrwistości powodują wystąpienie podobnych objawów. Najbardziej charakterystyczna jest bladość skóry i błon śluzowych oraz apatia, osłabienie i skłonność do omdleń. Poza tym mogą pojawić się zawroty głowy, kołatanie serca, szum w uszach oraz męczenie się przy wysiłku fizycznym.

Niedobór żelaza może być spowodowany nadmierną utratą tego pierwiastka, zwiększonym zapotrzebowaniem, zmniejszonym wchłanianiem w przewodzie pokarmowym lub zmniejszoną podażą w diecie. Do najczęstszych przyczyn niedoboru należą długotrwałe krwawienia. U mężczyzn najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego, u kobiet zaś związane są z krawieniem miesiączkowym. W czasie ciąży, podczas karmienia piersią oraz w okresie szybkiego wzrostu u dzieci rośnie zapotrzebowanie na żelazo. Niedobór żelaza jest także niejednokrotnie związany z nieprawidłowo zbilansowaną dietą oraz niewłaściwym stylem życia.

Na rynku obecnych jest wiele leków zawierających żelazo. Prawie wszystkie doustne preparaty są dobrze tolerowane. Możliwe działania niepożądane po przyjmowaniu tej grupy leków to: utrata apetytu, bóle brzucha i nudności. Ich pojawienie się wymaga zmniejszenia dawki leku lub zmiany preparatu. Przyjmowanie preparatów z żelazem po posiłkach zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, zmniejsza zaś wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Leczenie niedokrwistości jest procesem długotrwałym. Wyrównanie następuje dopiero po 2-3 miesiącach. Następnie należy kontynuować podawanie żelaza jeszcze przez 3-6 miesięcy celem uzupełnienia tkankowych rezerw tego pierwiastka.

Należy pamiętać, że przyjmowanie preparatów zawierających żelazo nie powinno być stosowane profilaktycznie u osób zdrowych nie należących do grupy ryzyka. Nadmiar tego pierwiastka może bowiem powodować szereg schorzeń. Żelazo jest bowiem katalizatorem reakcji, w wyniku których powstają wolne rodniki wodorotlenowe, co z kolei inicjuje szereg niekorzystnych procesów w organizmie człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Protected by WP Anti Spam