Porady Apteczne

Konto w naszym serwisie pozwoli Ci na:

  • Komentowanie i ocenianie artykułów oraz aptek w katalogu,
  • Dzielenie się swoją wiedzą z innymi członkami naszej społeczności,
  • ... i na wiele więcej. Zapraszamy!

Zaloguj się

Formularz logowania
Zamknij okno

Porady farmaceuty

wróć do listy artykułów

Alergia na choinkę

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas radowania się, przemyśleń, spędzania czasu w gronie rodzinnym. Niestety niektórzy z nas nie mogą cieszyć się tym w pełni – nie, gdy dopada nas alergia. Jest to tzw. „zespół drzewka wigilijnego”. Czym objawia się alergia na iglaki i jak ją leczyć?

Zespół drzewka wigilijnego

Nazwa alergii wywodzi się z właśnie z okresu przedświątecznego, gdyż w tym okresie najczęściej pojawiają się objawy uczulenia, gdy mieszkania zostają wypełnione drzewami iglastymi. „Alergia na choinkę” jest bardzo rzadkim przypadkiem alergii. Najczęściej wywołana jest przez pyłki świerku czy sosny. Te odczyny alergiczne można wykazać poprzez testy na alergię. Gotowe preparaty do testów pozwalają zdiagnozować jedynie uczulenie na pyłki świerku i sosny. Z innymi drzewami iglastymi nie jest już tak prosto. Należy wykonać tzw. testy natywne, czyli badanie z udziałem świeżej rośliny. Polegają one na nakłuciu igłą części świeżej rośliny, a następnie tą samą igłą nakłuciu skóry pacjenta. Przy wystąpieniu alergii pojawiają się charakterystyczne objawy uczulenia.

Badania alergologiczne w przypadku drzew iglastych nie dają jednak stu procentowej pewności, gdyż rośliny te często wydzielają olejki eteryczne. Pomiędzy igliwiem mogą być ukryte także pyłki innych roślin, kurz, zarodniki grzybów, które mogą stanowić właściwą przyczynę niepożądanych objawów u pacjenta.

Czym objawia się alergia na drzewa iglaste?

Alergia na iglaki objawia się podobnie jak inne alergie. Przede wszystkim na samym początku może powstać odczyn alergiczny na skórze, wskutek dotknięcia igliwia drzewa. Pojawia się zaczerwienienie, wysypka na skórze, pokrzywka, obrzęk, ból i świąd skóry. Odpowiedzialna jest za to histamina – związek naturalnie występujący w naszym organizmie. Jest to neuroprzekaźnik oraz mediator stanu zapalnego. Poprzez kontakt z alergenem, w tym przypadku np. igliwiem, w organizmie następuje duży wyrzut tej substancji prozapalnej. Pobudza ona odpowiednie receptory w organizmie, w wyniku czego pojawiają się  dla alergii objawy.

Objawy skórne alergii to nie wszystko. Niekiedy pojawia się katar, kichanie, łzawienie, zwiększenie wydzielania soków trawiennych w żołądku, skurcze mięśni w przewodzie pokarmowym, podwyższenie ciśnienia i podniesienie tętna. W cięższych przypadkach może pojawić się skurcz oskrzeli i trudności z oddychaniem. Jednak jest to bardzo rzadkie.

Leczenie alergii

Najczęściej stosowane leki na alergię to leki przeciwhistaminowe. Wyróżniamy tutaj dwie linie – linia cetyryzynowa oraz linia loratadynowa .Wszystkie z nich charakteryzują się pewną ilością objawów niepożądanych, jak np., senność, otępienie. Preparaty dostępne w aptekach z cetyryzyną, np. Allertec, Alerzina, Alermed, Zyrtec, CetAlergin, Amertil, Cirrus. Preparaty te zaleca się stosować na wieczór.

Leki II generacji zawierające w składzie loratadynę, działają w mniejszy sposób nasennie na człowieka, dlatego można ją bezpiecznie stosować także w dzień. Preparaty takie to: Loratan, Loratadyna, Aleric, Claritine, Flonidan.

Niedawno pojawił się nowy preparat przeciwalergiczny – Allegra. Zawiera ona w składzie feksofenadynę. Jest lek przeciwalergiczny III generacji. Poprzez modyfikację starszych leków, otrzymano nowe pozbawione większości działań niepożądanych, przede wszystkim objawu sedatywności. Innym lekkim bez recepty z tej grupy jest Zyx. Zawiera lewocetyryzynę, która wykazuje zmniejszone działania niepożądane.

W leczeniu alergii możemy wyróżnić także inne leki tzw. kromoglikany. Substancje te najczęściej możemy znaleźć w kroplach do oczu lub aerozolach do nosa. Te leki przeciwalergiczne działają jednak tylko zapobiegawczo. Gdy organizm zetknie się już z alergenem, działanie leku jest nieskuteczne. Dlatego też, zaleca się tego typu preparaty dla osób u których alergia występuje sezonowo. Wcześniejsze ich zastosowanie pozwala na uniknięcie pojawienia się nieprzyjemnych objawów alergii. Preparaty zawierające kromoglikan sodowy, to: Polcrom (krople oczne i aerozol donosowy), CromoHexal (krople oczne i aerozol donosowy), Cusicrom, Allergo-Comod (krople do oczu), Vividrin (krople do oczu).

Należy pamiętać, iż preparaty przeciwalergiczne bez recepty stosuje się tylko doraźnie. Jeżeli objawy alergii pojawiają się sezonowo lub po zetknięciu z ciągle tym samym alergenem, należy skonsultować się z alergologiem. Najczęściej pacjent wysyłany jest na badania alergologiczne. Są to tzw. testy uczuleniowe (testy skórne, testy śródskórne, testy prowokacyjne), które wykazują na co dokładnie pacjent jest uczulony. Pozwala to na unikanie ekspozycji organizmu na dany alergen.

Imię i nazwisko/nick

mgr farm. Marta Bednarska

wszystkie artykuły tego autora

Podoba Ci się ten artykuł?

Podziel się nim ze znajomymi na Facebooku, Google+ lub po prostu oceń!

2243
Dziękujemy!
An error occurred!Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

wybielanie_zebow_mini

Białe, lśniące i zdrowe zęby to marzenie prawie każdego z nas. Nie każdy jednak wie, co zrobić, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Pomocne w uzyskaniu białych zębów są przede wszystkim wybielające pasty do zębów, żele wybielające czy płyny do płukania jamy ustnej. Czy każdy pr

watroba_mini

Na ratunek wątrobie!

Alkohol, leki, suplementy diety, zła dieta, substancje toksyczne, stres to najczęstsze przyczyny uszkodzenia wątroby i zaburzenia trawienia w przewodzie pokarmowym. Najczęstsze choroby tego narządu to stłuszczenie wątroby, alkoholowe czy polekowe uszkodzenie wątroby. Wraz z wiekiem tendencja

opalanie_mini

Główną substancją czynną w suplementach diety, przeznaczonych do stosowania w warunkach zwiększonej ekspozycji na światło słoneczne, jest beta-karoten, czyli prowitamina A. Jest to biologicznie aktywny czynnik wiążący tzw. wolne rodniki, których działanie powoduje uszkodzenia biomoleku

magnez_mini

Magnez jest jednym z podstawowych pierwiastków wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Zalecane zapotrzebowanie na magnez wynosi ok. 270–350 mg/dzień. Podaż magnezu wraz z pożywieniem jest niewystarczająca, stąd zalecenia suplementacji diety tym pierwiastkiem. Jak w